MeeGo nadchodzi - pierwszy w Nokii N900?

Wojna trwa. Nokia, jeden z największych producentów telefonów na świecie wreszcie ma szanse włączyć się do konkurencji smartfonów i tabletów internetowych.

Chodzi oczywiście o obecną już na rynku Nokię N900, która ma być pierwszym urządzeniem obsługującym nowy system operacyjny MeeGo . Początkowe zapewnienia dotyczące nowego środowiska mówiły o wdrożeniu go do końca 2010 roku. Następnie pojawiły się nieśmiałe plotki, że może niektóre platformy będą obsługiwać system nieco wcześniej, na przykład już pod koniec marca. Nici z tego. Ostatecznie z końcem ubiegłego miesiąca pojawiły fragmenty kodów źródłowych dla przyszłych programistów. Całość MeeGo ma jednak zostać ujawniona już w drugim kwartale 2010, czyli najpóźniej do końca czerwca.

Dla niewtajemniczonych, MeeGo to następca systemu Maemo 5 . MeeGo jest w pełni otwartym środowiskiem bazującym na Linuxie i architekturze Intel Atom. Tak więc oprócz telefonów, system ma aspiracje do zawładnięcia także netbookami i innymi urządzeniami zbudowanymi na podobnym schemacie. Otwartość systemu jest jego główną zaletą , gdyż szerokie udostępnienie kodu źródłowego niejako obiecuje stały dopływ aplikacji pisanych w większości przez tak zwanych fanów z zacięciem.

Tworzy się interesujący obraz rynku. Z jednej strony OS Apple'a i Android, z drugiej nadchodzący Windows Phone 7 i MeeGo. A jeszcze chwilę temu prezes Nokii zastanawiał się publicznie nad wspólną z Microsoft nakładką na Symbiana.

[via MeGoo ]

Łukasz Cichy

Więcej o: