Microsoft naprawi ci Windows

Koncern z Redmond uruchomił właśnie testowo usługę o nazwie Fix It Center - jej  zadaniem jest ułatwienie użytkownikom Windows rozwiązywania najczęstszych problemów z systemem operacyjnym.

Fix It Center to po prostu zbiór narzędzi "Fix it" , których koncern używa do rozwiązywania typowych problemów z Windows. To proste aplikacje, których zadaniem jest np. automatyczne wprowadzenie zmian do konfiguracji Windows, rejestru itp. Wszystkie te operacje każdy może co prawda wykonać samodzielnie - ale Fix it znacząco je upraszcza (użytkownik nie musi żmudnie przeklikiwać się przez opcje czy modyfikować rejestru - wystarczy, że uruchomi odpowiednie narzędzie).

Z narzędzi Fix It Microsoft korzysta już od dość dawna - koncern używał ich np. do tymczasowego rozwiązywania problemów z dziurawymi aplikacjami (do czasu udostępnienia odpowiedniej poprawki można wyłączyć wadliwy komponent czy usługę systemową właśnie za pomocą odpowiedniego narzędzia - dzięki temu każdy, nawet niedoświadczony, użytkownik jest w stanie szybko i łatwo wprowadzić do systemu niezbędne zmiany ).

Nowa usługa pomyślana została jako pierwsza linia wsparcia technicznego - Microsoft chce, by w przypadku pojawienia się jakichś problemów z Windows użytkownik w pierwszej kolejności sprawdził, czy nie da się ich rozwiązać właśnie w Fix It Center. Obecnie w serwisie dostępne są narzędzia rozwiązujące ok. 300 najczęstszych problemów z Windows (lista ma być sukcesywnie wydłużana). Użytkownik może z nich skorzystać na dwa sposoby - cały proces może być w pełni automatyczny (wystarczy uruchomić skanowanie systemu, a FIC sam określi, na czym może polegać problem i wprowadzi stosowne zmiany do Windows), ale można też wyświetlić listę sugerowanych rozwiązań i samodzielnie uruchomić te narzędzia, które wydają się odpowiednie w danej sytuacji.

Fix It Center można zainstalować w Windows XP, Windows Vista, Windows 7 oraz Windows Server (2003 i 2008). Warto jednak dodać, że aplikacja wciąż ma status beta - a to znaczy, że mogą w niej pojawiać się najróżniejsze błędy czy problemy ze stabilnością. Więcej informacji oraz plik do pobrania można znaleźć na stronie Microsoftu .

Daniel Cieślak

Więcej o: