IE9 ma zachęcić do rezygnowania z XP?

Tak w każdym razie twierdzi Sheri McLeish z firmy analitycznej Forrester Research. Jej zdaniem Microsoft nie przygotuje wersji Internet Explorera 9 dla Windows XP głównie dlatego, że chce by użytkownicy XP w końcu zdecydowali się na migrację do Windows 7.

W rozmowie z dziennikarzem serwisu PCworld.com McLeish powiedziała m.in.

Dla Microsoftu XP należy do tego samego świata co Office 2003 czy Internet Explorer 6 - koncern po prostu nie chce już przedłużać życia tych produktów (...) Przedłużanie wsparcia dla Windows XP nie leży w ich interesie - według nich, ludzie powinni przesiadać się już  na nowe wersje Okien.

Microsoft oficjalnie tłumaczy, że IE9 nie będzie działał w Windows XP głównie dlatego, że do funkcjonowania przeglądarki niezbędne są pewne nowe funkcje OS-u, wprowadzone w Windows 7 (a później dodane również do Visty - dlatego IE9 będzie działał również w tym systemie). Koncern przypomina też, że XP i tak obsługiwany jest wyjątkowo długo - w przyszłym roku minie przecież 10 lat od jego premiery, a poprawki dla tej wersji Windows będą udostępniane do 2014 r.

Ale zdaniem przedstawicielki Forrester Research, decyzja Microsoftu nie powinna właściwie znacząco utrudnić życia użytkownikom . Korporacje i tak już powoli przesiadają się na Windows 7 (lub przynajmniej planują tę operację), stopniowo rośnie też popularność nowego systemu wśród użytkowników domowych.

A poza tym brak możliwości zainstalowania IE9 nie będzie przecież końcem świata dla użytkowników XP - ten system wciąż zamierzają obsługiwać autorzy innych nowoczesnych przeglądarek, jak choćby Firefoksa czy Chrome .

Dodajmy, że na razie nie wiadomo tak naprawdę, kiedy Microsoft zamierza udostępnić finalną wersję Internet Explorera 9 - Sheri McLeish prognozuje, że powinna się ona pojawić za ok. 12 miesięcy.

Internet Explorer 9 - co warto o nim wiedzieć?

Daniel Cieślak

Więcej o: