Przenośne tomografy NMR

Dzięki stworzeniu niewielkiego magnesu stałego o wyjątkowo jednolitym polu magnetycznym możliwe będzie skonstruowanie przenośnych tomografów do rezonansu jądrowego.  

Niestety, niewielki rozmiar magnesu powoduje również, że wielkość badanej próbki nie będzie mogła być specjalnie duża - wewnętrzna średnica stałego magnesu stworzonego przez niemieckich badaczy z Uniwersytetu Aachen to 15 milimetrów, ale dzięki uzyskaniu wewnątrz niego pola magnetycznego o sile 0,7 Tesli możliwe będzie stworzenie taniego i ekonomicznego w eksploatacji tomografu do analizy chemicznej czy badania niewielkich przedmiotów.

Współczesne tomografy jądrowe wykorzystują do wytwarzania silnych i jednolitych pól magnetycznych elektromagnesy nadprzewodnikowe chłodzone ciekłym helem, drogie w eksploatacji. Zastosowanie pierścienia magnesów stałych w konfiguracji zwanej cylindrem Halbacha pozwala na uzyskanie pól o sile do nawet 2 Tesli (przy powiększeniu średnicy cylindra i wykorzystaniu magnesów neodymowych), a przy tym wystarczająco jednolitych, aby można było je wykorzystać do badania rezonansem jądrowym.

Niewielkie, tanie w eksploatacji tomografy jądrowe mogą znaleźć zastosowanie na wielu polach, poczynając od medycyny (analiza próbek krwi na obecność skrzepów, wskaźników raka czy bakterii), przez archeologię (analizowanie niewielkich przedmiotów bezpośrednio na wykopaliskach) aż do produkcji przemysłowej (znajdowanie zanieczyszczeń w produktach czy monitorowanie wytwarzanych leków lub substancji chemicznych na linii produkcyjnej).

[via Technology Review ]

Leszek Karlik

Więcej o: