Sponsorowane przez US Army badania na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis koncentrują się na wykorzystaniu tychże komórek do przyśpieszenia leczenia kości. Żołnierze są szczególnie narażeni na uszkodzenia kości w wyniku wybuchów bomb. Dzięki zaawansowanej opiece medycznej, większość żołnierzy przeżywa zranienie, ale potem czeka ich długi i bolesny powrót do zdrowia, przy czym odzyskanie pełnej sprawności jest często niemożliwe.
Wykorzystanie komórek macierzystych uzyskanych z tłuszczu pozwala na stymulację tworzenia się sieci mikronaczyniowych. Komórki macierzyste pozyskane z tkanki leczonego pacjenta mają większą szansę na przyjęcie się niż uzyskane od dawcy, a proces pozyskiwanie komórek macierzystych z tłuszczu jest prosty i relatywnie bezbolesny, w odróżnieniu od uzyskiwania ich ze szpiku kostnego.
Metoda testowana przez zespół dr Kenta Leacha na Uniwersytecie Kalifornijskim stosuje do przyłączenia komórek macierzystych do uszkodzonej kości kompozytowy hydrożel, zawierający mieszankę różnych polimerów, kontrolujących tempo rozkładu - musi być ono wystarczająco powolne, aby utrzymać komórki macierzyste w miejscu leczenia, i wystarczająco szybkie, aby hydrożel nie przeszkadzał w tworzeniu się nowych tkanek.
[via UC Davis College of Engineering News ]
Leszek Karlik