3 lipca w Warszawie finały międzynarodowego konkursu Imagine Cup 2010

W dniach 3-9 lipca, w Warszawie odbędzie się światowy finał Imagine Cup - swoistej informatycznej olimpiady dla studentów. Do 5 konkurencji stanie aż 434 finalistów, w tym silna reprezentacja z Polski.

Imagine Cup, zainspirowane przez Microsoft, funkcjonuje już od 2003 roku, kiedy w ramach pierwszej edycji konkursu wzięło udział około tysiąca studentów z 25 krajów, z czego 15 drużyn przeszło do finału w Barcelonie. Zmierzyli się oni w kategorii "Projektowanie Oprogramowania", a na podium stanęła ekipa z USA. Od tamtego czasu, co roku w innym mieście odbywa się finał Imagine Cup - "informatycznej" olimpiady, pozwalającej na spróbowanie swoich sił w konkurencjach, sprawdzających zarówno wiedzę teoretyczną na temat systemów IT, jak i praktyczną z zakresu programowania.

W tym roku, finał ósmej edycji Imagine Cup odbędzie się w Warszawie. Studenci z całego świata wystartują w pięciu kategoriach konkursowych:

- Projektowanie Oprogramowania (należy stworzyć system informatyczny mając do dyspozycji między innymi .Net Framework, Windows czy Windows Mobile). Główną nagrodą w konkursie jest 25 000 dolarów.

- Projektowanie Gier (należy stworzyć nową grę komputerową, wykorzystując Microsoft XNA Game Studio 3.0 lub Silverlight 3.0 oraz Visual Studio). Główna nagroda to 25 000 dolarów.

- Media Cyfrowe (maksymalnie dwuosobowe zespoły muszą stworzyć film internetowy poruszający tematykę tegorocznego przesłania Imagine Cup).

- Technologie Informatyczne (sprawdzian wiedzy i praktycznych umiejętności studentów pod kątem tworzenia, wdrażania i nadzorowania systemów IT, które będą wydajne, funkcjonalne, stabilne i bezpieczne).

- Projektowanie Systemów Wbudowanych (zespoły mają za zadanie opracowanie wbudowanego rozwiązania w oparciu o Windows Embedded CE 6.0 R2, oraz komputery kompaktowe).

Warto wiedzieć, że Polskę reprezentować będzie w konkursie zespół Fteams , który zwyciężył w finałach krajowych Imagine Cup 2010, prezentując projekt automatycznego tłumacza języka migowego interPeter, umożliwiającego osobom z niepełnosprawnością słuchową porozumiewanie się z osobami słyszącymi w czasie rzeczywistym.

Członek zespołu, Grzegorz Glonek powiedział:

Jest to ukoronowanie naszych starań, gdyż był to nasz trzeci start w Imagine Cup (...) Dzięki wygranej w finałach krajowych uwierzyliśmy, że tworząc nasz projekt możemy komuś pomóc i mamy nadzieję, że zostanie on zauważony podczas finałów światowych.

Postaramy się relacjonować dla Was to wydarzenie.

[via Microsoft ]

Łukasz Cichy

Więcej o: