TP bezpłatnie wybuduje dla PW sieć szerokopasmową

Telekomunikacja Polska bezpłatnie wybuduje dla Politechniki Warszawskiej sieć szerokopasmową.

Zgodnie z informacjami na blogu prasowym TP, firma podpisała z uczelnią porozumienie o utworzeniu "Miasteczka Testowego TP w PW". Nie jest to pierwsze takie porozumienie z ośrodkiem naukowym - w marcu TP podpisała umowy z Uniwersytetami Ekonomicznym i Medycznym we Wrocławiu.

Na blogu czytamy:

Wspólnie z uczelnią stworzymy środowisko badawcze korzystne do rozwoju nowatorskich usług telekomunikacyjnych. Dzięki tej współpracy będziemy mogli ocenić możliwość ich komercyjnych wdrożeń w przyszłości. Jednocześnie, uczelnia zyska możliwość korzystania z technologii Grupy TP, co polepszy jakość nauczania studentów i doktorantów - powiedział Piotr Muszyński, wiceprezes Zarządu TP.

Można stąd wywnioskować, że studenci będą mimowolnymi testerami nowych usług TP - jest to jednak cena, którą wiele osób z chęcią zapłaciłoby za dostęp do takich usług jak FTTH (Fiber To The Home), czyli światłowodzie doprowadzonym bezpośrednio do domu. Pozostaje tylko pytanie, co dokładnie oznaczają "wybrane akademiki", jak również, kiedy dokładnie porozumienie będzie miało realne efekty.

TP korzysta także z tej okazji, aby pochwalić się Orange Labs, do których niedawno włączono Centrum Badawczo - Rozwojowe Grupy TP:

Polskie Orange Labs współpracuje blisko z ośrodkami naukowymi w całym kraju, wspólnie z nimi realizuje projekty badawczo-rozwojowe. W ubiegłym roku wspólnie z Politechniką Łódzką Orange Labs opracował program B-Link, który umożliwia osobom niepełnosprawnych ruchowo korzystać z komputera za pomocą mrugnięć powiekami.

Orange Labs to międzynarodowe grono Laboratoriów Grupy France Telecom - działa w nim 15 jednostek w 9 krajach, co roku oddając ok. 350 patentów.

Niezależnie od braku szczegółów, porozumienie wygląda obiecująco - TP będzie miała środowisko testowe do swoich produktów, a studenci nowoczesną i wysokoprzepustową sieć. Im więcej inicjatyw w których duże firmy z sektora technologicznego współpracują z uczelniami, tym lepiej.

[via Biuro Prasowe TP ]

Maciej Starzycki

Więcej o: