Gdzie edytować zdjęcia w Sieci - 5 propozycji

Edycja zdjęć nie musi odbywać się wyłącznie za pomocą aplikacji desktopowej. Można też użyć mniej zaawansowanych narzędzi, za to dostępnych z każdego miejsca.

Wakacje, urlopy, wyjazdy - aparaty cyfrowe w ruch. W czasie, gdy część zdjęć z letnich wyjazdów wcześniej czy później i tak jest publikowana na Naszej Klasie, Facebooku czy innym serwisie warto mieć w pamięci, że zdjęcia można edytować przecież także online.

W Sieci jest mnóstwo serwisów, które pozwalają na delikatny retusz fotografii , nie wszystkie jednak poprawnie spełniają swoje zadanie. W większości niestety dzielą się one na serwisy bardzo dobre i bardzo "takie sobie" .

Zakładam, że wakacyjna edycja nie musi być perfekcyjna, więc podczas dokonywania wyboru skupiałam się na najczęstszych problemach ze zdjęciami - eliminacji "czerwonych oczu", wyostrzaniu, dostosowywaniu kolorów. Serwisy oceniam w szkolnej skali 1-6 .

5. Pic Magic - ocena 4-

Zdjęcie po edycji - ostrość i koloryZdjęcie po edycji - ostrość i kolory Fot. PicMagic

PicMagic jest intuicyjny i prosty w obsłudze. Posiada dość ograniczoną ilość opcji edycji , choć moim zdaniem jest to plus - nie trzeba przedzierać się wśród niepotrzebnych funkcji.

Plusy - łatwy w obsłudze i szybki. Bardzo dobrze radzi sobie z dopasowywaniem balansu barw.

Minusy - redukcja czerwonych oczu pozostawia pewien niedosyt - w zależności od koloru i oprawy oczu rezultatem może być efekt podbitego oka. Serwis nie nada się także dla tych osób, które chcą wprowadzić "efekty specjalne", jest ich tam bowiem jak na lekarstwo.

4. Picnik - ocena 4

Picnik - zdjęcie po edycjiPicnik - zdjęcie po edycji Fot. Picnik

Picnik to jeden z bardziej przyjaznych użytkownikowi i prostych w obsłudze serwisów do edycji zdjęć. Nie tak dawno temu ogłoszono, że został on zakupiony przez Google , ale koncern jak na razie nie wprowadził do niego żadnych zmian.

Plusy - łatwy w obsłudze, czytelny. Usuwanie efektu czerwonych oczu rozdzielono na osoby i zwierzęta.

Minusy - redukcja czerwonych oczu polega na zrobieniu plamy w miejscu źrenicy. Sporo podstawowych opcji edycji, bez zbędnego zaśmiecania "upiększaczami".

3. Free online photo editor - 4

 Free Online Photo Editor - redukcja czerwonych oczu: przed i po Free Online Photo Editor - redukcja czerwonych oczu: przed i po Fot. Free Online Photo Editor

Free online photo editor to moim zdaniem najlepsze narzędzie do usuwania czerwonych oczu . Efekt jest najbardziej naturalny ze wszystkich sprawdzanych przeze mnie serwisów; nie polega na zwykłym zaczernieniu źrenicy, lecz dostosowuje jej kolor do (prawie) naturalnego.

Plusy - redukcja czerwonych oczu.

Minusy - mało opcji faktycznej edycji, większość to "upiększacze", w rodzaju dodawania efektów (mgła, migoczący tekst, marmurowa ramka).

4. Lunapic - 4+

Lunapic oferuje wiele opcji edycji zdjęć, jak również ich importu i eksportu do Facebooka, MySpace, Picasy, itd. Serwis ma bardzo dużo funkcji , które można podzielić na trzy kategorie: przydatne, zabawne, całkowicie nieprzydatne. Tych ostatnich jest niestety dość sporo, ale rekompensowane jest to przez dwie poprzednie kategorie. W Lunapic można na przykład "zobamizować" swoje zdjęcie , czyli zmodyfikować je tak, by przypominało jeden z plakatów wyborczych Obamy.

Lunapic - opcja 'Obamize'Lunapic - opcja "Obamize" Fot. Lunapic

Plusy - ładowanie zdjęć jest szybkie, po dokonaniu zmian pod fotografią wyświetlana jest ich historia. Bardzo dużo opcji edycji i "upiększania". Redukcję czerwonych oczu muszę umieścić po stronie plusów, chociaż efekt dokonywany jest przez "wyszarzenie" zaznaczonego obszaru.

Minusy - nie jest edytorem zdjęć z prawdziwego zdarzenia. Ostrość zdjęć można poprawić (przykłady w galerii ), ale już dokonanie tego samego z dostosowaniem natężenia kolorów nie jest takie proste.

1. Photoshop - ocena 5

Photoshop jest jednak niezastąpiony. Oczywiście za pośrednictwem wersji sieciowej nie osiągniemy tych efektów, co przy wersji desktopowej, ale moim zdaniem wyniki odbróbki nim są najlepsze.

Zdjęcie po edycji w Photoshopie onlineZdjęcie po edycji w Photoshopie online Fot. Photoshop

Plusy - najlepsze dostosowywanie zdjęć do naturalnego wyglądu .Minimalizm - inne serwisy mogą mieć więcej opcji takich jak dodawanie animacji, dymków czy ramek, za to Photoshop dysponuje tylko tymi, które faktycznie mogą się przydać do edycji.

Minusy - dyskusyjne usuwanie efektu czerwonych oczu. Na testowanym przeze mnie zdjęciu po wybraniu tej opcji w miejsce źrenicy pojawia się czarna plama. Muszę przyznać, że nie do końca o taki efekt mi chodziło. Ładowanie zdjęć zajmuje nieco czasu, ale ostateczny efekt wart jest zachodu.

Znacie jakieś inne, porządne edytory zdjęć online? Wpisujcie w komentarzach.

Joanna Sosnowska

Więcej o: