Już nigdy więcej nie wypiję Coca-Coli - atak scamu na Facebooku

Na Facebooku mamy swoich sprawdzonych znajomych. Ufamy w treści, które publikują na swoich profilach. Czasem jednak zdarza się oszust, który w taki sposób chce wyłudzić od nas prywatne informacje.

Powyższy mechanizm odnosi się do nowego ataku scamu na Facebooku. Na profilu znajomego możemy zobaczyć wpis

Należę do 98% ludzi, którzy po obejrzeniu tego wideo już nigdy nie wypiją Coca-Coli

Znany specjalista ds. bezpieczeństwa Graham Cluley z firmy Sophos, producenta antywirusów, na swoim blogu dokładnie opisał jak przebiegać będzie droga osoby, która postanowi dołączyć do grona innych, nie pijących Coca-Coli.

Fałszywa wiadomość, która jest przykrywką do wyłudzania danych na FacebookuFałszywa wiadomość, która jest przykrywką do wyłudzania danych na Facebooku Fot. Sophos

Użytkownik taki najpierw proszony jest o kliknięcie "Like" i "Podziel się" (Share), a następnie o siedmiokrotne opublikowanie powyższej wiadomości na profilach znajomych. Czynności te zdają się jednak nie przynosić specjalnych rezultatów. Wówczas sugerowane jest inne wyjście:

Cant Be Botherd To Wait? --> Click Here To Skip This

A wtedy nieświadomy użytkownik przenoszony jest do strony z ankietą z pytaniami o dane osobiste.

Podobny przypadek miał miejsce zimą, gdy rozprzestrzeniał się spam "Oto moja zemsta" . Wtedy jednak wiadomości, które pojawiały się na profilach znajomych były nieszkodliwe - rozprzestrzeniały się po kliknięciu, ale nic więcej. Tym razem ktoś chce wykorzystać podstawowe ludzkie mechanizmy - ciekawości i zaufania . W przypadku scamu z Coca-Colą może się to jednak nie powieść tak gładko. Przypuszczam, że użytkownicy zaczną coś podejrzewać po prośbie o siedmiokrotną publikację. W końcu jest to prośba dość nietypowa..

Joanna Sosnowska

Więcej o: