Nanorurkowe głośniki mogą znaleźć zastosowania wojskowe

Wykonane z płacht z nanorurek węglowych głośniki mogą zostać wykorzystane przez konstruktorów okrętów podwodnych przyszłości do uzyskania lepszych systemów sonarowych oraz maskowania akustycznego.

Głośniki z nanorurek zostały stworzone przez chińskich naukowców w roku 2008. Jak się okazuje, cienka płachta z nanorurek jest w stanie generować dźwięki, nie za pomocą wibracji, ale za pomocą efektu termoakustycznego - przepływające przez nanorurki impulsy elektryczne podgrzewają powietrze. Wykonana z nanorurek tkanina głośnikowa może emitować dźwięk nawet kiedy jest wyginana - poniżej można zobaczyć, jak przyszyty do flagi głośnik odtwarza muzykę nie przejmując się łopotaniem tkaniny.

Grupa naukowców pod przewodnictwem Ali Alieva sprawdziła, jak zachowują się takie głośniki pod wodą. Okazuje się, że arkusze nanorurek nie tylko działają pod wodą, ale też są w stanie produkować fale dźwiękowe o odpowiedniej częstotliwości, stosowane przez sonar aktywny do echolokacji innych obiektów w wodzie. To jednak mniej przydatna funkcja takich głośników - pod wodą najistotniejszym narzędziem jest sonar pasywny, który nie potrzebuje emitowania dźwięków. Tu jednak z pomocą przychodzi druga opcja przetestowana przez naukowców. Głośniki można wykorzystać do aktywnego tłumienia hałasu powodowanego przez okręt podwodny przemieszczający się przez morskie otchłanie.

Oczywiście, dopóki cena nanorurek węglowych pozostaje na takim poziomie, na jakim jest aktualnie, wszelkie pomysły o pokrywaniu wykonaną z nich tkaniną atomowych okrętów podwodnych można raczej odłożyć na półkę z napisem "ciekawe, ale nie mamy na to budżetu". Atomowe okręty podwodne są już wystarczająco drogie, i produkuje ich się coraz mniej.

[via Science Daily ]

Leszek Karlik

Więcej o: