Domena Gmail.pl wystawiona na Allegro

Pod adresem Gmail.pl znajduje się strona należąca do Klubu literatów - to jedna z kilku domen, których nie przejął Google, do którego należy przecież poczta Gmail.

Strona Gmail.com przekierowuje użytkowników do poczty elektronicznej należącej do Google. Strona Gmail.pl jest od 2006 roku domem dla Grupy Młodych Artystów i Literatów (gmail). Ale już niedługo - jak wynika z porannej lektury Antyweba - domena została wystawiona na aukcję na Allegro . Po sfinalizowaniu transakcji literaci funkcjonować będą pod innym adresem.

W aukcji nie określono kwoty minimalnej sprzedaży. Udało nam się skontaktować z Izabelą Krawczyk, administratorką serwisu, która powiedziała nam, że sprzedaż domeny związana jest między innymi z rosnącymi kosztami utrzymania serwisu.

Okazało się, że mamy już kilka tysięcy użytkowników i przydałby się nowy serwer. Na naszej stronie nie ma reklam, więc postanowiliśmy sprzedać domenę.

Adres gmail.pl jest bardzo atrakcyjny, nie tylko dla Google. Jak wiadomo, na literówkach w adresach stron internetowych można zarobić całkiem niezłe pieniądze - w chwili pisania tego tekstu cena jaką ktoś jest skłonny zapłacić za gmail.pl wynosi ponad 12 tysięcy złotych. Ale warto pamiętać, że gmail.pl był niegdyś cierniem w oku Wielkiego G - firma zgłaszała do domeny pretensje - trzy lata temu koncern usiłował ją odkupić od Grupy Młodych Artystów i Literatów. Izabela Krawczyk nie chce jednak zdradzić, ile poprzednio oferował Google, zasłaniając się tajemnicą handlową. Na pytanie, dlaczego teraz nie zgłosili się bezpośrednio do koncernu odpowiada

Chętnych na kupienie domeny gmail.pl jest dość dużo. Tymczasem Google ma określony roczny przydział kwot, jakie może wydać na zakup domen na całym świecie. Poza tym, Google nie jest zainteresowany ewentualnym przekierowywaniem polskich użytkowników na stronę gmail.pl. Bardziej zależy mu, aby nie wykupił jej ktoś, kto stworzy tam na przykład stronę z filmami porno.

Zwróciliśmy się także z pytaniem do przedstawicieli Google, czy będą brali udział w aukcji, lub czy w inny sposób ponownie zechcą przejąć domenę. Rzeczniczka koncernu w Polsce, Marta Jóźwiak oznajmiła jednak, że sprawę pozostawi bez komentarza .

Aukcja kończy się za 12 dni. Skoro już teraz ktoś skłonny jest zapłacić za gmail.pl 12 tysięcy złotych to należy się spodziewać, że cena jeszcze skoczy w górę. Co zrobią z pieniędzmi obecni właściciele domeny? Administratorka serwisu wylicza: nowy serwer, chcemy wydać nowy tom antologii, może zorganizowany zostanie zlot dla użytkowników.

Wszystko wskazuje zatem na to, że aukcja jest poważna. Może pamiętacie, że rok temu na Allegro pojawiła się oferta sprzedaży serwisu Kurnik.pl z kurami i z całym dobrodziejstwem inwentarza. A kilka dni później okazało się, że to sam właściciel Kurnika robił sobie ze wszystkich "jaja" .

Joanna Sosnowska

Więcej o: