Metamateriały to sztuczne materiały stworzone w celu uzyskania cech niedostępnych często w naturze, na przykład do stworzenia materiałów zapewniających niewidzialność przed promieniami podczerwonymi. W tym przypadku naukowcy stworzyli bezposrednio na powierzchni kaskadowego lasera kwantowego sieć mikronowych rowków (o szerokości mniejszej od długości fali), dzięki czemu emituje on wąsko skupioną wiązkę promieniowania o częstotliwości 3 teraherców (długość fali stu mikronów - czyli część spektrum elektromagnetycznego znana jako daleka podczerwień).
Promieniowanie terahercowe jest w stanie przenikać przez ubrania, tworzywa sztuczne czy kilka milimetrów tkanek ludzkich, dzięki czemu nadaje się bardzo dobrze do wykrywania ukrytej broni, do wykrywania znajdujących się pod skórą nowotworów bez efektów ubocznych, takich jak ma promieniowanie rentgenowskie, czy do defektoskopii materiałów. Jednak dotychczasowe półprzewodnikowe lasery terahercowe mają bardzo mocno rozpraszające się promienie, co utrudnia ich efektywne zastosowanie. Twórcy nowego urządzenia mają nadzieję, że ich wynalazek będzie stanowić podstawę dla zastosowań takich jak na przykład wykrywanie nielegalnych substancji przez celników czy sprawdzanie przez firmy farmaceutyczne jakości produkowanych i magazynowanych leków.
Badanie prezentujące wyniki prac zostało opublikowane w sierpniowym wydaniu czasopisma "Nature Materials", przez dr Nafang Yu i prof. Federico Capasso z Harvardu oraz zespół pod kierownictwem Edmunda Linfielda z Uniwersytetu Leeds. Naukowcy z Harvardu złożyli już wniosek patentowy na tę technologię.
[via Science Daily ]
Leszek Karlik