Technologiczna przyszłość jedwabiu

Materiały takie jak jedwab czy pajęcza przędza mają przed sobą jasną przyszłość w nanotechnologii, elektronice czy medycynie.

Taka jest teza opublikowanego ostatnio w "Science" artykułu, autorstwa prof. Fiorenzo Omenetto i dr Davida Kaplana, badaczy biomedycyny z Uniwersytetu Tufts. Zauważa on, że "w ostatniej dekadzie materiały oparte o jedwab zostały przekształcone, opuszczając świat tkanin i tworząc rosnącą sieć zastosowań w zaawansowanych technologiach". Stworzenie hydrożeli, folii, włókien i gąbek opartych o jedwab umożliwiło rozwój w fotonice i optyce, elektronice, nanotechnologii itd. Materiały oparte o włókna jedwabiu są przyjazne dla środowiska i biokompatybilne, stąd duży potencjał do zastosowania ich w medycynie.

Idealnym przykładem jest badanie przeprowadzone przez zespół pod kierunkiem Omenetto i opublikowane w "Advanced Materials", w którym stworzono metamateriał stanowiący obiecującą podstawę do konstrukcji nowego rodzaju implantowanych bioczujnikówm, natryskując cienką warstwę złota na podłoże z jedwabiu z wbudowanymi w nie wzorami. Innym przykładem jest przedstawiona na zdjęciu elastyczna optyka dyfrakcyjna, wykonana w całości z jedwabiu skrystalizowanego wewnątrz formy zawierającej odpowiednie nanowzory.

Oczywiście, kamizelki kuloodporne z pajęczego włókna są bardziej namacalnym, futurystycznym zastosowaniem tego typu materiałów, ale wygląda na to, że to w medycynie jedwab będzie miał najbardziej istotne zastosowania.

[via Science Daily ]

Leszek Karlik

Więcej o: