Czy gołąb pocztowy jest szybszy od internetu?

Kto jest szybszy gołąb czy internet? Internet szerokopasmowy to najnowocześniejszy ze środków komunikacji. Tymczasem gołębie przekazywały wiadomości już w czasach starożytnych. Oczywiste wydawałoby się, że internet szybciej przekazuje informacje. Ale w Wielkiej Brytanii właśnie wykonano test, w którym internet zmierzył się z gołębiem i.... przegrał.

G ołębie wyposażono w pamięci USB i wysłano z farmy Yorkshire, a jednocześnie włączono ściąganie 5-minutowego filmu o wielkości 300 MB. Po 75 minutach gołąb z USB dotarł na miejsce - do Skegness (120 km dalej). W tym samym czasie ściągnięto tam jedynie 24 proc. pliku .

Wyścig miał na celu udowodnienie, że w niektórych miejscach w Wielkiej Brytanii łącza szerokopasmowe nie są wystraczająco szybkie.

Na farmie dostępna jest szybkość od 100 do 200 Kbps

- powiedział Tref Davis, organizator wyścigu w Wielkiej Brytanii i właściciel farmy.

Anglicy mają zbyt wolny internet?

Badania przeprowadzone przez BBC wykazały, że ok. 3 miliony domów w Wielkiej Brytanii wciąż ma łącza internetowe poniżej 2 Mb/s. A jakiś czas temu angielski rząd zobowiązał się, że do roku 2015 doprowadzi do każdego domu łącza o takiej przepustowości.

Gołąb wygrał też w Afryce

To nie pierwszy taki test na świecie. W ubiegłym roku podobny eksperyment wykonano w Durbanie (RPA) - gołębiowi przebycie 96 km zajęło 2 godziny . W tym czasie tylko 4 proc. pliku 4GB pliku zostało przesłane przez internet.

Warto jeszcze przypomnieć, że już od dawna istnieje standard transmisji danych przenoszonych przez gołębie pocztowe - RFC1149 .

Dlaczego gołąb wygrał z internetem?

Gołąb niespodziewanie wygrał. To fakt. Ale gdyby inaczej skonstruować warunki testu, to wygrałby internet i gołąb nie miałby szans zna zwycięstwo. W końcu z internetu korzystamy częściej do przesyłania małych pakietów danych, a nie dużych plików. Również im bardziej zwiększymy dystans, tym bardziej maleją szanse gołębia. Do Polski z Wielkiej Brytanii przecież nie doleci (a już na pewno nie do Australii). Internet "dokona" tego bez problemu.

Via: [ BBC ]

Mariusz Koryszewski

Więcej o: