Japoński robot-wąż na kółkach

Firma robotyczna HiBot przedstawiła niewielkiego robota przeznaczonego do przemieszczania się wewnątrz kanałów wentylacyjnych i innych ograniczonych przestrzeni.

Ważący 4,5 kilograma robot ACM-RH4 ma pół metra długości, i porusza się na kołach, ale może poruszać się wężowym ruchem i wyginać, tak aby móc pokonywać trudne do przebycia elementy systemu rur wentylacyjnych. Na "głowie" ma zainstalowaną kamerę oraz oświetlenie LEDowe, może być też wyposażony w systemy termowizji czy chwytaki mechaniczne. W sumie dość sensowne połączenie - koła pozwalają na poruszanie się przy minimalnym wydatku energii, a w trudniejszych momentach robot może wspomóc się wyginając, tak aby przedostać się dalej (może pokonywać 90-stopniowe zakręty w przewodach wentylacyjnych i poruszać się w rurach o średnicy poniżej 14 cm).

Inne proponowane zastosowania robota to obserwacja i ochrona terenu, jako ruchoma kamera. Tylko że w takim wypadku raczej warto zamówić wersję bezprzewodową - sprzedawana na razie wersja jest podłączona do konsoli sterująco/zasilającej przewodem przez który przekazywane są zarówno polecenia jak i energia. Według współzałożyciela firmy Hibot, Michele'a Guarnieri, klienci firmy nie mają problemów związanych z faktem, że robot porusza się na uwięzi, jednak firma może przekonstruować robota tak, aby był sterowany bezprzewodowo. Może również dostarczyć go w wersji w pełni wodoszczelnej.

Jak widać na filmie, robot może poruszać się w dość złozony sposób, ale sterowanie nim jest podobno bardzo proste i nie wymaga długiej nauki. Robot jest kontrolowany joystickiem umieszczonym na konsoli sterowania. Do urządzenia dołączony jest symulator 3D, o nazwie V-REP, który można zobaczyć w akcji poniżej.

[via IEEE Spectrum ]

Leszek Karlik

Więcej o: