Superdokładne skany mózgu myszy

Naukowcy z całego świata mogą teraz uzyskać przez Internet dostęp do najdokładniejszych skanów mózgu ssaka wykonanych techniką rezonansu magnetycznego, i to całkowicie gratis.

Przeprowadzone przez Duke Center for In Vivo Microscopy precyzyjne skanowanie ma 300000 razy wyższą dokładność niż typowy szpitalny rezonans magnetyczny. W tym drugim obraz składa się z sześcianów (wokseli) o rozmiarze 1 na 1 na 3 milimetry. Tymczasem obrazy z atlasu mózgu myszy stworzonego przez naukowców z amerykańskiego Uniwersytetu Duke'a mają woksele o boku 20 mikrometrów.

W celu jego stworzenia zostały trzy różne metody mikroskopowego skanowania rezonansem magnetycznym nienaruszonego mózgu, wykorzystujące pole magnetyczne 6 razy mocniejsze niż stosowane zazwyczaj w szpitalach, oraz osiem mózgów najczęściej stosowanego szczepu myszy laboratoryjnych (C57BL) w wieku od 66 do 78 dni. Na podstawie tych obrazów stworzono dwa mózgi referencyjne - jeden będący prostym uśrednieniem zeskanowanych mózgów, drugi opracowany probabilistycznie.

Cytując szefa Duke Center for In Vivo Microscopy, prof. G. Allana Johnsona:

Naukowcy mogą teraz rozłożyć referencyjny mózg na elementy składowe i złożyć z powrotem, ponieważ mamy do dyspozycji cały, nienaruszony zestaw danych 3D, a każda z części będą miały taką samą doskonałą rozdzielczość.

Interaktywny, precyzyjny atlas anatomiczny mózgu myszy będzie stanowić bardzo dobry materiał odniesieniowy dla genetyków, toksykologów, farmakologów i innych naukowców pracujących na myszach.

[via Science Daily ]

Leszek Karlik

Więcej o: