Rok 2011 rozpocznie się od wstrząsu - debiut następcy najszybszej karty na świecie - Radeon HD6990

Podczas prezentacji nowej rodziny kart (Radeon 6850) AMD zapewniło, że niedługo dołączy do niej także następca najszybszej na świecie konsumenckiej karty graficznej - Radeona HD 5970.

Początkowy termin dotyczył listopada . Serwis Fudzilla donosi jednak, że AMD postanowiło nieco zmodyfikować swoje plany. Według ekspertów z AMD wkroczenie na rynek karty Nvidia GTX580 nie zmieniło układu sił na tyle, aby potrzebne było natychmiastowe wsparcie w postaci nowej najszybszej i dwurdzeniowej propozycji "czerwonych".

AMD zapowiedziało wprowadzenie na rynek kolejnych członków nowej rodziny - kart Radeon HD6950 oraz HD6970 w okolicach połowy grudnia 2010 roku ; zatem jeszcze w bieżącym roku, ale na dobrą sprawę za późno, bo już po świątecznym sezonie zakupowym. Premierę poważniejszego dwurdzeniowego następcy 5970 przesunięto natomiast na styczeń 2011 roku.

Jaki w tym sens? Fudzilla sugeruje, że może chodzić o swoistą grę z Nvidią , oraz czystą ekonomię. Ceny Radeona HD5970 (według rankingów - nadal najszybszej karty na świecie) obniżono do poziomu, który koresponduje z nowym GTXem. Przełożenie daty premiery HD6990 zaś daje firmie nieco więcej czasu na ewentualne poprawki przed wprowadzeniem na rynek tej następnej generacji "dwurdzeniowców", która będzie miała za zadanie nawiązać walkę z kolejnymi pomysłami konkurencji i utrzymać pozycję najszybszych.

Klienci mogą się tylko cieszyć z takiej sytuacji . Karty tanieją, a nowy rok rozpocznie się mocnym uderzeniem - premierą superwydajnych kart graficznych, które już dawno wyprzedziły potrzeby rynku, gier i graczy...

[via Fudzilla ]

Łukasz Cichy

Więcej o: