Nvidia jak w ukropie - nowe karty GT500 lądują w laptopach

Minęło raptem kilkanaście dni od premiery nowej karty graficznej Nvidii - GeForce GT580, a producent skompresował ją i wprowadził także do laptopów.

Podczas, gdy przeciętny użytkownik najprawdopodobniej zgubił się gdzieś na etapie kart graficznych z serii GT300M, montowanych w laptopach z wyższej półki, przemysł produkujący sprzęt do gier pracował na pełnych obrotach.

Nowa karta graficzna GT500M zadebiutowała właśnie w Chinach. Jako pierwszy do swojej oferty GT540M wprowadził Acer. W przyszłym miesiącu do sprzedaży mają wejść także komputery innych producentów, wyposażone w graficzną nowinkę od Nvidii.

Tworząc GeForce GT 540M sięgnęliśmy po znaną architekturę oraz dojrzały proces technologiczny aby otrzymać GPU o wyższych prędkościach zegarów, jednocześnie pozostając na tym samym poziomie zapotrzebowania na energię elektryczną. Efektem jest GeForce GT 540M, dający znaczący wzrost przepustowości pamięci, co ostatecznie oznacza lepszą ogólna wydajność.

Wydaje się więc, że mimo zmiany numerków GT540M nie stanowi rewolucji względem serii GT400M. Do dyspozycji oddaje tyle samo, bo 96 rdzeni CUDA i 128-bitowy interfejs pamięci. Poprawie uległy zegary pamięci i procesora graficznego - do 1344 MHz, oraz 900 MHz. Na szczęście, zastosowanie nowej architektury zaowocowało utrzymaniem niewielkiego apetytu na energię. Jeszcze nowsza konstrukcja ma wejść do użytku dopiero w 2011 roku. Ta ma być już prawdziwie rewolucyjna.

Jak to wpłynie na nasze portfele, przekonamy się już niedługo.

Nvidia GT540MNvidia GT540M fot. Nvidia

[za Nvidia]

Łukasz Cichy

Więcej o: