Google rozwiązał worek z prezentami - Chrome OS, sklep z aplikacjami

Google ogłosił dziś na konferencji w San Francisco sporo nowości. Wszystko kręci się wokół Chrome - przeglądarki koncernu, która zyskuje coraz większą popularność (Google twierdzi, że korzysta z niej 120 milionów osób na świecie).

Przeglądarka Google Chrome

Przeglądarka jest co prawda tylko jednym z elementów dzisiejszej konferencji, ale to od niej zaczniemy.

Wyszukiwanie Instant z paska adresu - Instant, czyli wyszukiwanie już podczas wprowadzania frazy w wyszukiwarce, teraz trafia do Chrome. Spodziewaliśmy się tego - pasek adresu jest w Chrome także paskiem wyszukiwania, zatem wprowadzenie Instant także tam jest całkowicie logicznym posunięciem. W moim Chrome Instant już działa.

Wbudowany czytnik PDF - jak szybko wczytują się Wam pliki w formacie .pdf? Na demonstracji Google PDF-y wczytywały się w ułamku sekundy.

Akceleracja sprzętowa - to rozwiązanie znamy już z innych przeglądarek. Jeśli treść strony internetowej (przeważnie wideo albo animacja) jest "zasobożerna", to przeglądarka wykorzystywać będzie przy jej przetwarzaniu także kartę graficzną komputera.

Sklep z aplikacjami Web Store

Sklep z aplikacjami dla Chrome Sklep z aplikacjami dla Chrome  Fot. Google

O sklepie z aplikacjami przeznaczonym dla przeglądarki Chrome już kilka razy pisaliśmy. Podsumujmy więc informacje, dodając do tego także to, co dziś pokazano.

Dostępność bez względu na wszystko - do wszystkich zakupionych aplikacji zyskuje się dostęp z poziomu przeglądarki Chrome - bez względu na system operacyjny, na jakim jest zainstalowana czy możliwości sprzętu. Jeśli gdzieś działa Chrome - działają tam bez problemu również aplikacje z Web Store.

Ułatwienia dla twórców - każdy będzie mógł umieścić swoją aplikację w sklepie, wybierając przy okazji sposób, w jaki chce dotrzeć do klientów i reklamować swój produkt np. pozwalając na wypróbowanie programu za darmo przez określony przez siebie czas.

Ułatwienia dostaną także klienci - każdy program będzie odpowiednio opisany, do każdego dodać będzie można także własną opinię i ocenę. Poza tym aplikacje instalują się naprawdę błyskawicznie, wszystko wygląda bardzo intuicyjnie i nieskomplikowanie.

Wielcy partnerzy - Google nie próżnował i namówił do współpracy naprawdę wielkich partnerów. Na konferencji pojawili się przedstawiciele New York Times (ich aplikacja ma zaoferować zupełnie nowy wymiar w przeglądaniu wiadomości w internecie), Electronic Arts (możemy być spokojni o ilość prostych gier w Web Store) i Amazona (Kindle z poziomu przeglądarki? Tak, już na początku roku będzie można z niej zyskać dostęp do wszystkich zakupionych w ten sposób książek).

Aplikacje w trybie offline - wiele z aplikacji będzie można uruchomić nawet bez podłączenia do internetu.

Chrome Web Store jest już dostępny na stronie https://chrome.google.com/webstore - oczywiście tylko w Stanach Zjednoczonych. Do innych krajów świata trafić ma później, choć na razie nie wiadomo oczywiście, kiedy dokładnie. Chrome Web Store można będzie też przeglądać z poziomu innych przeglądarek, ale jedynie na Chrome aplikacje można będzie instalować.

System operacyjny Chrome OS

system operacyjny Google Chrome OSsystem operacyjny Google Chrome OS Fot. Google

Jak wiadomo, jest to system stworzony z myślą o netbookach , którego najważniejszą funkcją jest łączenie się z Internetem, a najważniejszym elementem - przeglądarka. Logowanie następuje przez wprowadzenie danych do konta Google.

Przeglądarką w Chrome OS jest oczywiście Chrome. Synchronizując zakładki , hasła czy historię użytkownik będzie mógł korzystać ze zgromadzonych przez siebie danych. Netbook z Chrome OS działa także bez połączenia z Siecią - dokument edytowany w Google Docs zostanie zaktualizowany po ponownym podłączeniu. Także część aplikacji z Webstore działać będzie w trybie offline , więc użytkownik będzie mógł instalować na przykład gry bez konieczności łączenia się z Internetem (albo przełączyć się z WiFi na 3G).

Partnerami sprzętowymi Google'a są w tym przypadku Acer i Samsung. To na komputerach tych firm jako pierwszych znajdować się będzie Chrome OS. Można też spróbować zainstalować system samemu, ale warto pamiętać o wymaganiach technicznych komputera - starsze modele mogą być już zbyt słabe.

System ma być aktualizowany automatycznie (tak, jak ma to miejsce w przypadku przeglądarki Chrome).

Google uruchamia teraz program pilotażowy Chrome OS, przeznaczony zarówno dla partnerów jak i dla użytkowników.

Specyfikacja netbooka z Google Chrome OSSpecyfikacja netbooka z Google Chrome OS Fot. Google

Chrome OS zapowiada się całkiem ciekawie, ale czy rewolucyjnie?

Więcej o: