Interfejsem użytkownika ChromeOS jest przeglądarka Chrome, możemy więc zapoznać się z działaniem aplikacji dla tego systemu bez instalowania całości systemu.
W sklepie dostępne są aplikacje instalowane w przeglądarce tak jak rozszerzenia, oraz "aplikacje" będące po prostu linkami do serwisów internetowych. Przy instalacji na Windows wszystkie aplikacje mogą (ale nie muszą) tworzyć wpisy w menu Start i ikony na pulpicie i pasku szybkiego uruchamiania, tak jak inne programy. Do lokalnego zapisu danych aplikacje mogą korzystać z mechanizmu Google Gears, o ile jest on wspierany przez przeglądarkę, albo mechanizmów dostępnych w HTML 5. Chrome Web Store i jego aplikacje działają tam gdzie działa Chrome - czyli na Maku i Linuksie też.
Niektóre aplikacje będące serwisami internetowymi pozwalają pracować od razu, inne przeprowadzają użytkownika przez proces zakładania konta i pobierają dane z aktywnego konta Google - czasem jest to adres e-mail, czasem ustawienia języka, albo nazwisko użytkownika. Niestety, przy okazji uniemożliwia to łatwe odsyłanie firmowego spamu na śmieciowe konto - dane pobierane są z aktywnego konta.
Ciekawostką jest "aplikacja" New York Timesa - jest to strona gazety bardzo ładnie przeprojektowana w stylu aplikacji i wykonana w HTML 5, ale działa też na Firefoksie.
Dla twórców aplikacji internetowych Chrome Web Store jest więc katalogiem w którym użytkownicy mogą odszukać serwis, można też udostępniać aplikację jako płatną, płatności realizowane są poprzez Google Checkout.
Z dostępnych aplikacji warto zwrócić uwagę na:
Znany z iPhone komunikator integrujący w jednym Twittera, Facebooka, Google Buzz i Foursquare, przepisany od zera na HTML 5. Rewelacyjnie usprawnia przeglądanie Twittera. Instaluje się lokalnie, ale do pracy wymaga łączności z siecią.
Rozbudowana aplikacja do zarządzania listami rzeczy do zrobienia. Można z niej korzystać bez pośrednictwa sklepu Chrome. Ma tryb pracy bez połączenia z siecią.
Nietypowy edytor tekstu wyraźnie wzorowany na makowym WriteRoom. Edytor umożliwiający skupienie się wyłącznie na tekście - użytkownik pracuje na czarnym pustym ekranie z tekstem, program pozbawiony jest dodatkowych funkcji rozpraszających uwagę. Tekst jest na bieżąco zapisywany lokalnie, ale WriteSpace nie pozwala nawet na pracę nad kilkoma tekstami na raz - po zakończeniu pisania tekst trzeba przekopiować gdzie indziej i usunąć z WriteSpace. Instaluje się lokalnie, nie wymaga dostępu do sieci.
Serwis internetowy udostępniający prosty ale bardzo przyjemny program do rysowania. Można korzystać bez rejestracji, wyniki pracy zapisuje się przez ściągnięcie obrazka na lokalny komputer.
* i na koniec coś dla rozrywki: Entanglement
Gra logiczna, w której wygraną osiąga się układając jak najdłuższą pętlę z linii narysowanych na sześciokątnych płytkach. Coś między układanką mah-jong i "Osadnikami z Catanu". Ładna i wciąga. Instaluje się lokalnie, można grać bez dostępu do sieci.
Do idei "sklepu z aplikacjami na WWW" podchodziłem sceptycznie, a okazało się, że to działa, przejrzałem opisy kilkudziesięciu serwisów i aplikacji, którymi bym się nie zainteresował, gdybym miał ich szukać samodzielnie.
Janusz A. Urbanowicz