Elektryczny samolot latał dwa tygodnie

Międzynarodowa Federacja Aeronautyczna poinformowała właśnie, że bezpilotowy samolot Zephyr pobił światowy rekord przebywania w powietrzu: 336 godzin, 22 minuty i osiem sekund. Międzynarodowa Federacja Aeronautyczna poinformowała właśnie, że bezpilotowy samolot Zephyr pobił światowy rekord przebywania w powietrzu: 336 godzin, 22 minuty i osiem sekund.

Poprzedni rekord ustanowiony został przez wojskowy bezpilotowy samolot Global Hawk stworzony przez firmę Northrop-Grumman.

Zbudowany z lekkiego włókna węglowego Zephyr zasilany jest elektrycznie, wydajnymi bateriami słonecznymi grubości kartki papieru umieszczonymi na skrzydłach samolotu. Zasilanie na czas nocnej ciemności zapewniają lekkie akumulatory jonowo-siarkowe ładowane w dzień. Dzięki elektrycznemu napędowi samolot nie potrzebuje paliwa i może pozostawać dowolnie długo nad celem, co otwiera nieograniczone zastosowania takich maszyn do rozpoznania i obserwacji.

Zephyr ma skrzydła o rozpiętości 22 i pół metra i waży około 50kg. Rekordowy lot odbył się w lipcu, ale dopiero teraz został oficjalnie uznany za godny wyróźnienia.

[na podstawie BBC i informacji firmy QinetiQ ]

Janusz A. Urbanowicz

Więcej o: