P造nne t這ki, p造nne soczewki, p造nne pompy

Badacze z ameryka雟kiej Politechniki Rensselaera opracowali wynalazek nazywany przez nich "p造nnym t這kiem" (liquid piston), kt鏎y mo瞠 sta si prze這mem w konstrukcji kamer do telefon闚, urz康ze medycznych czy nawet protetyce.

Płynne tłoki to krople ferromagnetycznego płynu zawieszone w otworach specjalnej płytki. Całe urządzenie zanurzone jest w wodzie, a nad jedną z kropli magnetycznego płynu znajduje się elektromagnes.

Elektromagnes wprawia magnetyczną kropelkę w drgania, które poprzez fale ciśnienia, rezonans mechaniczny i zmiany w polu magnetycznym przenoszą się na drugą kroplę, która zaczyna drgać odwrotnie do pierwszej.

W ten sposób tworzy się tłok przepychający mikroskopijne ilości wody pod płytką. W ten sposób można stworzyć nie posiadającą mechanicznych części pompę do wszczepiania pacjentom, czy miniaturowych czujników medycznych .

Jednak zastosowań jest więcej. Magnetyczny płyn może być przezroczysty, a magnetyczne przyciąganie zmienia kształt kropli tworząc płynną soczewkę. Badaczom udało się nie tylko zrobić za jej pomocą zdjęcia, ale też nakręcić film z prędkością 30 klatek na sekundę, porównywalną z typowym pecetowym webcamem.

Podobną konstrukcję można też wykorzystać do stworzenia sztucznych soczewek implantowanych w oczach przy niektórych chorobach.

Płynne tłoki stworzone zostały przez zespół pod kierunkiem profesora Amira Hirsy, a program badawczy finansowany był przez amerykańską Agencję Zaawansowanych Obronnych Programów Badawczych. Prof. Hirsa wspomina o możliwych zastosowaniach wynalazku "w obronności", ale bez szczegółów.

[na podstawie intomobile , RPI ]

Janusz A. Urbanowicz

Wi璚ej o: