Płynne tłoki to krople ferromagnetycznego płynu zawieszone w otworach specjalnej płytki. Całe urządzenie zanurzone jest w wodzie, a nad jedną z kropli magnetycznego płynu znajduje się elektromagnes.
Elektromagnes wprawia magnetyczną kropelkę w drgania, które poprzez fale ciśnienia, rezonans mechaniczny i zmiany w polu magnetycznym przenoszą się na drugą kroplę, która zaczyna drgać odwrotnie do pierwszej.
W ten sposób tworzy się tłok przepychający mikroskopijne ilości wody pod płytką. W ten sposób można stworzyć nie posiadającą mechanicznych części pompę do wszczepiania pacjentom, czy miniaturowych czujników medycznych .
Jednak zastosowań jest więcej. Magnetyczny płyn może być przezroczysty, a magnetyczne przyciąganie zmienia kształt kropli tworząc płynną soczewkę. Badaczom udało się nie tylko zrobić za jej pomocą zdjęcia, ale też nakręcić film z prędkością 30 klatek na sekundę, porównywalną z typowym pecetowym webcamem.
Podobną konstrukcję można też wykorzystać do stworzenia sztucznych soczewek implantowanych w oczach przy niektórych chorobach.
Płynne tłoki stworzone zostały przez zespół pod kierunkiem profesora Amira Hirsy, a program badawczy finansowany był przez amerykańską Agencję Zaawansowanych Obronnych Programów Badawczych. Prof. Hirsa wspomina o możliwych zastosowaniach wynalazku "w obronności", ale bez szczegółów.
[na podstawie intomobile , RPI ]
Janusz A. Urbanowicz