"Czapka-niewidka" ma postać krążka składającego się z szesnastu koncentrycznych pierścieni "obwodów dźwiękowych" - kanałów przechwytujących fale dźwiękowe, które następnie są "zawijane" dookoła obwodu pierścienia.
Podczas doświadczeń, badacze umieścili nadajnik ultradźwięków na jednym końcu pojemnika z wodą, a zestaw mikrofonów na drugim. Po zanurzeniu w pojemniku metalowego cylindra, wzór dźwięków odbieranych przez mikrofony zmienił się, jednak kiedy cylinder został ukryty za metamateriałowym krążkiem, sonarowe mikrofony straciły go z oczu . Zjawisko to nie zależy od struktury i kształtu obiektu i działa dla sonarów o częstotliwościach fal od 40 do 80 kiloherców.
Metamateriały to nowa dziedzina fizyki, w której udaje się nadawać materiałom nowe własności fizyczne dzięki zmianom ich struktury , tak jak w tym wypadku udało się zmienić sposób reagowania materiału z dźwiękiem dzięki wykonanej w krążku sieci kanałów.
Naukowcy pracujący pod kierownictwem profesora Nicka Fanga obiecują zastosowanie swojego wynalazku nie tylko do ukrywania okrętów podwodnych przed wrogimi sonarami, ale też do konstrukcji ulepszonych ultrasonografów.
[na podstawie news.illinois.edu , za ScienceDaily ]
Janusz A. Urbanowicz