Syntetyczna imitacja czerwonych krwinek

Naukowcy z University of North Carolina at Chapel Hill wykorzystali technologię PRINT, pozwalającą na tworzenie nanocząstek o określonym kształcie, rozmiarze i składzie do stworzenia hydrożelowych cząsteczek imitujących istotne właściwości czerwonych krwinek.

Nie przetestowano jeszcze zdolności do przenoszenia przez nowe, syntetyczne cząsteczki czy to tlenu, czy leków, ale odkrycie to stanowi i tak istotny element na drodze do stworzenia w pełni syntetycznej krwi. Technologia PRINT (Particle Replication in Non-wetting Templates, czyli kopiowanie cząstek w suchych szablonach) pozwoliła naukowcom na stworzenie bardzo miękkich cząsteczek hydrożelu naśladujących kształt, rozmiar i elastyczność czerwonych krwinek. Dzięki temu cząsteczki te mogły krążyć w organizmie przez dłuższy czas, chociaż nie tak długo jak prawdziwe czerwone krwinki.

Prawdziwe czerwone krwinki są bardzo elastycznie, a z czasem sztywnieją i po około 120 dniach są usuwane z organizmu, gdyż są na tyle sztywne, że nie są w stanie przecisnąć się przez pory w śledzionie i organizm je usuwa. Do tej pory próby stworzenia sztucznych krwinek były nieudane właśnie z uwagi na niemożliwość stworzenia cząstek, które nie byłyby szybko odfiltrowane z krwiobiegu z uwagi na brak elastyczności.

Hydrożelowe krwinki mogą być w przyszłości wykorzystane również do lepszego zwalczania nowotworów. Komórki nowotworowe są zwykle bardziej miękkie od zdrowych komórek, co umożliwia im przenikanie do różnych części ciała. Miękkie cząstki przenoszące leki zwalczające nowotwory mogą umożliwić bardziej agresywne leczenie raka.

[na podstawie Science Daily ]

Leszek Karlik

Więcej o: