Dokładnie 28 lat temu zadebiutowała Lisa, protoplasta legendarnych komputerów z serii Macintosh

Według kalandarza Wikipedii dziś urodziny obchodzi Lisa Apple. Kto? Raczej - co? Jeden z pierwszych komputerów Apple Computer, Inc. Dziecko Steve'a Jobsa, które walnie przyczyniło się do późniejszego sukcesu Macintosha.

Projekt Lisa, zaproponowany i zrealizowany we współpracy ze Steve'm Jobsem zaowocował powstaniem komputera o tej samej nazwie. Oficjalnie Lisa zadebiutowała dokładnie 19 stycznia 1983 roku.

Lisa miała być wysokowydajnym komputerem dla biznesu, wyposażonym w praktyczny graficzny interfejs użytkownika o wysokiej rozdzielczości, oraz parę innych elementów przydatnych na ówczesnym etapie komputeryzacji.

Lisa działała na bazie procesora Motorola 68000 o taktowaniu rzędu 5 MHz i wykorzystywała 2 MB pamięci RAM.

Ponadto, komputer cechował się zaawansowanym systemem operacyjnym zdolnym do wielozadaniowości i zarządzania plikami o identycznych nazwach, wbudowanym wygaszaczem ekranu, oraz kalkulatorem, stosującym schemat tzw. "odwróconej polskiej notacji" (RPN), pozwalającej na łatwy zapis wyrażeń matematycznych z pierwszeństwem wykonywania działań, ale bez użycia nawiasów.

Z pewnych względów Jobs musiał porzucić projekt i dołączyć do grupy zajmującej się dużo mniej skomplikowanym w tamtym czasie Macintoshem. Wniósł ze sobą wiele pomysłów zastosowanych w komputerze Lisa, przykładając się wydatnie do sukcesu marki. Natomiast sama Lisa, po kilku modyfikacjach została wprowadzona na rynek jako Macintosh XL.

Lisa zadebiutowała w 1983 roku z ceną około 10 tysięcy dolarów. Mimo iż nazwa komputera brzmiała identycznie jak imię córki Jobsa - Lisy Jobs - Apple po pewnym czasie oficjalnie orzekło że jest to skrót od "Local Integrated Software Architecture".

Obwieszczenie wzbudziło powszechną radość, rozpoczynając festiwal alternatywnych rozwinięć skrótu. W tym także kpiące - Let's Invent Some Acronym (wymyślmy jakiś akronim).

Łukasz Cichy

Więcej o: