Czy w przyszłości mosty i piramidy zasilą tysiące domów?

Włączając światło zazwyczaj nie zastanawiamy się skąd bierze się prąd. Tymczasem na drugim końcu kabla mogą znajdować się coraz bardziej zaskakujące konstrukcje, korzystające z nowych źródeł energii.

Twórcy nowoczesnych elektrowni starają się łączyć ze sobą jak najwięcej zalet: efektywność w wytwarzaniu energii, ekologiczność oraz efektowny wygląd. Przykładem może być zaprojektowany przez włoskich architektów most "Solar Wind" - połączenie elektrowni wiatrowej ze słoneczną .

Umieszczone między przęsłami turbiny wiatrowe oraz panele słoneczne na górze mostu mają zapewnić ciągłą produkcję energii. Dodatkowo szosa przez most ma być wyłożona specjalną powierzchnię absorbująca energię słoneczną . Turbin będzie aż 26 i mogą wyprodukować 36 milionów kWh energii rocznie, a panele 11,2 mln kWh, co w sumie pozwoli na zasilenie średnio 15 tysięcy domów .

Oprócz szosy na górze znajdzie się zielona promenada dla pieszych - będzie tam można kupić np. świeże warzywa i owoce. Most zdobył druga nagrodę w konkursie "Solar Park South", w którym zadaniem było zmodernizowanie wycofanej z użycia autostrady między Bagnarą a Scillą. Zaprojektowali go: Francesco Colarossi, Giovanna Saracino i Luisa Saracino.

Motto innej nowoczesnej elektrowni brzmi "Energia odnawialna może być piękna". Ciężko się z nim nie zgodzić patrząc na koncept Lunar Cubit - kompleksu wielkich baterii słonecznych w kształcie proporcjonalnych kopii Piramidy Cheopsa . Mają stanąć na pustyni Abu Dhabi w pobliżu miasta Masdar i zasilać 250 domów. Projekt zakłada zbudowanie 8 małych piramid ustawionych dookoła największej centralnej.

Oprócz produkcji energii całość działa też jako kalendarz księżycowy - główna piramida jest oświetlona w różnym stopniu w zależności od faz księżyca - najjaśniej błyszczy w trakcie nowiu. Światło mniejszych wskazuje czy księżyc przybywa czy ubywa. Oczywiście pochodzi ono z energooszczędnych diod LED.

Lunar Cubit to zwycięska praca w konkursie "Land Art Generator Initiative (LAGI)", którego celem jest projektowanie budowli łączących piękno architektoniczne z produkcją energii odnawialnej. Autorami projektu są Robert Flottemesch, Jen DeNike, Johanna Ballhaus i Adrian P. De Luca. Propozycja nie jest może tak efektywna jak tradycyjne elektrownie, ale jakże piękna.

[za: gizmag , Solar Park South , Land Art Generator Initiative ]

Paweł Kamiński

Więcej o: