MWC 2011: Orange zapowiada komórkowe płatności zbliżeniowe - także w Polsce

Na tegorocznych barcelońskich targach Mobile World Congress firma Orange zapowiedziała na ten rok udostępnienie system płatności mobilnych wykorzystujących technologię NFC. Na liście krajów objętych programem jest Polska.

NFC (Near Field Communication ) to technologia telekomunikacyjna dzięki której dwa urządzenia mogą "rozmawiać ze sobą" bezprzewodowo na odległość kilku centymetrów . Dostępne już w Polsce karty płatnicze z technologią NFC pozwalają na płacenie bez konieczności przesuwania karty przez terminal i wstukiwania PIN-u, kartę zbliża się do odpowiedniego miejsca na terminalu.

Zintegrowanie NFC w telefonie pozwoli na rezygnację z fizycznej karty płatniczej - płacić będziemy przykładając telefon w odpowiednie miejsce, a resztą zajmie się odpowiednie oprogramowanie w telefonie łączące się z bankiem.

Na drugi kwartał tego roku, Orange zapowiada wprowadzenie do oferty telefonów Samsung Wave 578 posiadających wsparcie dla NFC . Telefony w pierwszej kolejności trafią do Polski , Hiszpanii, Francji i Zjednoczonego Królestwa. Wg informacji firmy Samsung, Wave 578 ma trafić na europejski rynek w maju.

Według informacji Orange, celem firmy jest, aby w tym roku co najmniej połowa sprzedawanych telefonów miała wsparcie dla NFC . W tej chwili we Francji Orange obsługuje płatności NFC za pomocą aplikacji Cityzi Pass.

Oprócz wsparcia dla NFC, Samsung Wave 578 oferuje większość funkcji jakich oczekujemy od telefonu komórkowego w 2011. Telefon obsługuje transmisję danych 3G HSDPA (prędkość maksymalna 3,6 megabita na sekundę), czterozakresową łączność GSM, obsługę poczty elektronicznej przez POP3 i IMAP oraz wsparcie dla Google Talk i Facebook Chat. Oprócz łącza komórkowego, łączność ze światem realizowana jest przez WiFi (b/g/n) oraz BlueTooth 3.0.

Telefon wyposażony jest w akcelerometr, czujnik zbliżeniowy, kamerę do wideorozmów, oraz aparat fotograficzny o rozdzielczości 3,2 megapiksela. Producent obiecuje czas pracy 700 godzin przy łączności GSM i 500 godzin przy łączności 3G.

Jedynym rozczarowaniem jest system operacyjny - Wave 578 działa pod kontrolą własnego Samsungowskiego oprogramowania Bada.

Cena nie jest jeszcze znana.

[na podstawie informacji firmy Orange , Endgadget ]

Janusz A. Urbanowicz

Więcej o: