Pękła bańka tajemnicy wokół Cybercrime Index - Symantec zaprezentował nowe narzędzie podnoszące bezpieczeństwo w Sieci

Symantec ujawnił dziś skrywaną dotychczas tajemnicę - projekt o nazwie Cybercrime Index. W krótkich słowach - nowe narzędzie ma pomagać statystycznemu Smithowi korzystać z Internetu bezpiecznie i bez nieprzyjemnych niespodzianek.

Jak? Zastępy antywirusów i innych ochraniaczy internetowych robią swoje, ale żeby dodatkowo polepszyć bezpieczeństwo w Sieci Symantec postanowił wprowadzić swój dziennik zagrożeń, połączony z indeksem aktywności cyberprzestępców. Wszystko codziennie przeliczane na modłę indeksów giełdowych. Cybercrime Index ma podpowiadać czego unikać w Sieci... skoro już mamy to konto na Facebooku, Twitterze i NK.

Serwis codziennie będzie pokazywał nowe informacje ze świata cybernetycznej przestępczości, jednocześnie podpowiadając czego w sieci unikać. Jakich stron, jakich słów kluczowych i zdradzając aktualnie najpopularniejsze strategie wyłudzaczy danych, najgroźniejsze strony, aktywność botów, najpopularniejsze malware'y itp. Mnóstwo pomocnych zestawień.

Codziennie będzie także obliczany indeks zagrożenia w sieci. Będzie działał na zasadzie indeksów giełdowych, rosnąc i obniżają się względem wczorajszego wyniku, w zależności od aktywności cyberkryminalistów.

Symantec zapowiedział także, że bardzo niedługo powstaną wersje do zamieszczenia na stronie internetowej (tak zwany embed), oraz widżety - do Windowsa Visty, 7 oraz smartfona.

Jedną z większych wad indeksu może się okazać jego amerykocentryczność. Dane przeładowują się o 9 rano czasu pacyficznego. Na pytanie czy indeks będzie w przyszłości bardziej zlokalizowany przedstawiciel Symanteca przyznał, że lokalne nagłówki także będą się pojawiały. Problem polega tylko na tym, że raczej nie dostaną się na szczyt listy wyświetlania... bo są lokalne. Nie ma co liczyć, żeby wielkie wydarzenie z USA zostało wyparte przez jakiś lokalny skandal z Polski, albo Holandii. Natomiast będzie ten skandal ponoć zauważalny nieco głębiej, w belce Insight. Zobaczymy, czy... zobaczymy.

Żeby przekonać się na własne oczy czym dziś grozi wejście do Sieci należy kliknąć w banner Cybercrime Index na stronie www.norton.com .

Łukasz Cichy

Więcej o: