Roboty dotrzymają astronautom towarzystwa

W kosmosie samotność może naprawdę dokuczyć - Japończycy znaleźli sposób i na to.

Japońska agencja kosmiczna JAXA planuje w 2013 umieścić na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej robota . Jego zadaniem będzie czuwanie nad misją, gdy astronauci śpią, a także monitorowanie ich stanu zdrowia i poziomu stresu. Z Ziemią będzie komunikował się przez Twittera - głównie przesyłając fotografie. Ma też dotrzymywać towarzystwa przebywającym na stacji. Jak mówi Satoshi Sano z JAXA:

Chcemy zbudować robota jak najbardziej podobnego do człowieka - ma mieć rozbudowaną mimikę twarzy i będzie w stanie rozmawiać z astronautami.

Robot ma być częścią projektu, który zakłada budowanie takich pomocników dla osób starszych. Mieliby oni czuwać nad stanem zdrowia ludzi, w razie czego wysyłając informację do służb ratowniczych.

Automaty wykorzystuje także NASA - 24 lutego w ramach programu Robonaut na pokładzie promu Discovery w kosmos poleci Robonaut 2. NASA przygotowała nawet trailer wydarzenia:

R2 także przypomina człowieka - ma ręce i głowę oraz jest w stanie używać tych samych narzędzi, co astronauci. Ma pomagać ludziom w obsłudze laboratorium Destiny na stacji. Także ma konto na Twitterze , ale piszą za niego rzecznicy.

NASA ma nadzieję, że humanoidalne roboty będą któregoś dnia mogły zastąpić astronautów podczas spacerów w przestrzeni i wykonywać zadania zbyt niebezpieczne lub trudne dla człowieka.

A wspomniane roboty nie są wcale pierwszymi humanoidami .

[za: Associated Press ]

Paweł Kamiński

Więcej o: