Armia wykorzysta chmurę do przechowywania danych

Wydawałoby się, że przechowywanie danych w chmurze (tzw. cloud computing) jest wygodne, lecz niezbyt bezpieczne. Tymczasem właśnie o takim sposobie dostępu do informacji myśli amerykańska armia.

Nowy projekt DARPA (Agencja Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych) zakłada przeniesienie danych wojskowych do chmury (czyli na potężny serwer lub ich sieć, dostępny przez internet) oraz stworzenie sieci mobilnych hot spotów umożliwiających podłączenie do sieci bezprzewodowej nawet na największym odludziu. Za dostęp do nawet największych plików - np. nagrań z samolotów szpiegowskich - odpowiadać mają dwa programy: Cloud to the Edge przypomina narzędzia Google (inne niż wyszukiwarka) a Mobile Hot Spots służy do zapewniania łączności . Nie będzie to łatwe - dotychczas polegano na infrastrukturze sieciowej w bazach oraz nadajnikach sieci komórkowej zamontowanych na dronach.

Na początek DARPA wystąpiła do Kongresu o 10 milionów dolarów na zrealizowanie projektu hot spotów. Jeśli zostanie zaakceptowany, pierwszy rok działań DARPA zostanie poświęcony gromadzeniu sprzętu i budowie architektury. Agencja chce rozwijać pomysł tworzenia sieci za pomocą nadajników na samolotach bezzałogowych. Na razie nie mówi się jeszcze o pieniądzach jakich potrzeba na miejsce do składowania tych danych - najpierw trzeba sprawdzić, czy pomysł na Cloud to the Edge jest w ogóle wykonalny. Dane mają być przechowywane na rozproszonych serwerach, a potrzeba obsługi ich przez człowieka przy odbieraniu danych ma być minimalna - serwer ma sam wyszukiwać istotne informacje i przenosić je tam, gdzie będą potrzebne. Ma to być sposób szybki i pewny, ale nie wiadomo nic o tym, na jakiej zasadzie będzie działał. DARPA nie wyjaśnia też, w jaki sposób uczyni dane w chmurze bezpiecznymi. Pisaliśmy niedawno o ryzykach z tym związanych . Zamiast tego odwraca pytanie - czy obecny sposób scentralizowany sposób przechowywania danych jest bezpieczny, a metody rozpowszechniania niezawodne i wydajne?

[za: Wired ]

Paweł Kamiński

Więcej o: