Facebook wprowadza zewnętrzny system komentarzy. Początek końca anonimowości w Sieci?

Facebook udostępnił właśnie nowe rozwiązanie - na każdej stronie internetowej można wprowadzić system komentarzy znany z Facebooka. Wszystkie wpisy pojawiać się w nim będą pod prawdziwym imieniem i nazwiskiem.

Od dzisiaj różne serwisy internetowe, ale przede wszystkim blogi, mogą zastosować na swoich stronach system komentarzy Facebooka. Został on dość szczegółowo przedstawiony na blogu serwisu . Na czym ma polegać?

Po podpięciu wtyczki cały system komentarzy na blogu zaczyna przypominać ten, który znamy z Facebooka. Każdy opublikowany komentarz opatrzony jest imieniem i nazwiskiem piszącego. Do tego komentarze mogą pojawiać się zarówno na danym blogu jak i na Tablicy użytkownika. Facebook "wie", kim są nasi przyjaciele i zakłada, że to ich opinie interesują nas bardziej niż nieznajomych, więc wpisy osób z listy znajomych będą pojawiać się wyżej na liście komentarzy. Mamy więc kolejne narzędzie aktywności społecznej kontrolowane przez Facebooka.

Nowa wtyczka Facebooka umożliwia podpięcie komentarzy FB na zewnętrznych stronachNowa wtyczka Facebooka umożliwia podpięcie komentarzy FB na zewnętrznych stronach Fot. Facebook

Z jednej strony to świetne rozwiązanie - łatwe logowanie, więcej merytorycznych komentarzy ze względu na podpisywanie ich imieniem i nazwiskiem, możliwość oceniania wpisów znanym wszystkim przyciskiem "Like".

Z drugiej strony są także minusy - jeśli zastosuje się wtyczkę Facebooka, a później bloger postanowi przerzucić się na inny system komentarzy, to dotychczasowe dyskusje przepadną. Oprócz tego - nie wszyscy (zwłaszcza w Polsce) mają konta na Facebooku i konieczność zakładania go tylko po to, by zostawić gdzieś w Sieci komentarz może być odstraszająca.

Nowy system komentarzy zastosowało już kilka zagranicznych serwisów - między innymi TechCrunch . Teraz należy się spodziewać, że system ten zacznie się pojawiać w coraz większej ilości miejsc w Sieci. Podobna sytuacja miała miejsce po kwietniowej konferencji Facebooka F8, kiedy to zaprezentowano przycisk "Like", który wkrótce potem rozprzestrzenił się w całym Internecie .

Więcej o: