Niech złodziej stanie się Twoją zwierzyną

Elektroniczne gadżety są cennym łupem dla złodzieja. Łatwo je ukraść, można też łatwo i drogo sprzedać. Jeśli złodziej pozbawi nas telefonu czy laptopa, zwykle niewiele da się zrobić, a szanse odzyskania sprzętu są minimalne. Chyba że zawczasu zainstalowaliśmy Prey.

Prey (zwierzyna łowna) to bardzo ciekawa aplikacja mająca pomóc użytkownikowi w odzyskaniu skradzionych elektronicznych gadżetów. Składa się się z niewielkiego programu (agenta) instalowanego na komputerze lub telefonie, oraz aplikacji panelu sterowania udostępnionej przez firmę Fork, twórców Prey.

Po zainstalowaniu programu agenta i zarejestrowaniu go w panelu sterowania, nasz gadżet będzie co jakiś czas zgłaszał się "do centrali" (częstość zgłoszeń można ustawić). Jeśli w panelu administratora oznaczymy go jako skradziony, czy utracony, wówczas telefon albo laptop zacznie wysyłać swoją lokalizację ustaloną na podstawie odczytu GPS, oraz dostępnych sieci WiFi. Dodatkowo Prey może przesyłać też zdjęcia z kamery internetowej laptopa, zrzuty ekranu, listę zmodyfikowanych plików i uruchomionych programów. Dzięki tak uzyskanym danym, można nie tylko poznać lokalizację skradzionego urządzenia, ale, przy odrobinie szczęścia, nawet zdobyć fotografię złodzieja .

Aplikacja może też na rozkaz z centrali zablokować ekran urządzenia i wyświetlić na ekranie ostrzeżenie o tym, że urządzenie zostało skradzione. Można też wygenerować sygnał dźwiękowy aby znaleźć zagubiony telefon, oraz skasować zapisane w urządzeniu dane prywatne (listy haseł zapisanych w przeglądarkach).

Prey jest oprogramowaniem otwartym (open source , oznacza to że każdy może zapoznać się z treścią i modyfikować kod agenta), dzięki czemu nie ma niebezpieczeństwa, że agent będzie mógł być użyty przez swoich twórców w roli szpiega. Firma Fork oferuje za darmo panel sterowania Prey dla trzech urządzeń na osobę, do 500 urządzeń można zarządzać na koncie płatnym. Użytkownicy zaawansowani technicznie mogą skonfigurować w Prey dostęp do swojego serwera poczty i adres URL-a wyzwalającego blokadę i całkowicie uniezależnić się od panelu sterowania - raporty przesyłane będą pocztą, ale funkcjonalność agenta zostanie ograniczona.

W tej chwili agenta Prey można zainstalować na Windows, Linuksie (jest dostępny gotowy pakiet dla dystrybucji Ubuntu), Mac OS X, oraz telefonach z systemem Android.

Prey w działaniu obejrzejć można na poniższym filmie (w języku angielskim):

Oprócz instalacji Prey, warto też oczywiście spisać numery seryjne, aby potem móc podać je Policji.

[na podstawie PreyProject.com ]

Janusz A. Urbanowicz

Więcej o: