Założyciel 4chan - anonimowość jest potrzebna

"Anonimowość oznacza autentyczność" oznajmił na konferencji SXSW (South by Southwest) Christopher Poole, założyciel niesławnego serwisu 4chan.

4chan jest tym miejscem w Sieci, w którym rodzą się internetowe memy i w którym można spotkać japońską mangę, zabawne obrazki, ale także te najbardziej wulgarne. Ważnym wyróżnikiem 4chana jest to, że z założenia wszyscy są anonimowi - nie na zasadzie niepodawania imienia czy nazwiska, po prostu każdy użytkownik forum to Anonim .

Anonimowość oznacza autentyczność. Pozwala na dzielenie się w najbardziej pozbawiony ozdobników sposób

powiedział Poole, cytowany przez serwis The Telegraph , podczas konferencji SXSW. Dodał również, że założyciel Facebooka Mark Zuckerberg "jest w całkowitym błędzie" przez to, że utożsamia anonimowość z tchórzostwem. Od dawna wiadomo bowiem, że Zuckerberg opowiada się za funkcjonowaniem zarówno "offline" jak i online pod prawdziwym nazwiskiem - zobrazować to można na chociażby przykładem ostatniej propozycji systemu komentarzy na blogach, podpiętych pod identyfikator facebookowy.

Według Poole'a anonimowość pozwala cenić raczej twór, niż twórcę, a można także dzięki niej uniknąć konsekwencji za popełnione błędy (pamiętamy przecież, że Eric Schmidt, CEO Google'a prorokował kiedyś, że za kilka lat można będzie zmieniać tożsamość , aby uniknąć swoich "internetowych błędów").

Jak sądzicie - anonimowość to "złe" ukrywanie się, czy autentyczność?

Więcej o: