Historyczny samolot pomoże w odbudowie Japonii

Amerykańskie wojsko wykona dokumentację fotograficzną zniszczeń dokonanych przez trzęsienie ziemi i falę tsunami. Zdjęcia wykona słynny zwiadowczy samolot szpiegowski - U2.

Nazwany kodowo "Smoczyca" (Dragon lady), od ponad 50 lat U2 prowadzi rozpoznanie fotograficzne w newralgicznych rejonach świata. Dwa najsłynniejsze wydarzenia z udziałem U2 to zestrzelenie Gary'ego Powersa podczas lotu zwiadowczego nad ZSRR w roku 1960, oraz kryzys kubański z roku 1962 spowodowany sfotografowaniem przez U2 radzieckich instalacji rakietowych na Kubie. Powers został zestrzelony podczas lotu szpiegowskiego, podczas gdy amerykańska administracja rządowa głosiła, że samolot prowadził badania atmosferyczne. Inna była rola U2 podczas kryzysu kubańskiego - dostarczone przez samolot zdjęcia spowodowały poważny kryzys w stosunkach USA-ZSRR, który nieomal nie doprowadził do globalnej wojny termojądrowej.

Teraz U2 poleci w celach pokojowych. Dzięki zrobionym przez samolot zdjęciom tym obrazom władze będą mogły ocenić skalę zniszczeń i wybrać regiony wymagające pomocy w pierwszej kolejności.

Zdjęcia wykonane będą za pomocą kliszowej kamery rekonesansowej. Ten ważący 136 kilogramów aparat zawiera 3,2 kilometra specjalnego filmu i fotografuje na raz 120-stopniowy wycinek pola widzenia.

 

U2 jest jednym z najwyżej latających samolotów świata - jego pułap wynosi 21 kilometrów. Prędkość maksymalna samolotu to około 800 km/h, a przelotowa 690km/h.

[za GizMag ]

Janusz A. Urbanowicz

Więcej o: