Runęły mury chroniące subskrypcje New York Times

Cztery linijki kodu. Tyle musiał napisać programista z Kanady, by przełamać zabezpieczenia teoretycznie uniemożliwiające czytanie artykułów New York Times bez płacenia za nie.

Za niecały tydzień (28 marca), New York Times zamierza wprowadzić płatne subskrypcje dla swoich czytelników, o czym wspominaliśmy w tekście opublikowanym kilka dni temu . Już teraz za materiały gazety mogą płacić Kanadyjczycy. I to właśnie oni odkryli, że mechanizmy uniemożliwiające czytanie artykułów da się obejść. Obejść bez żadnych problemów.

Dziennik "chroni" swoje teksty, przykrywając je okienkiem informującym o konieczności wykupienia subskrypcji, jednocześnie blokując możliwość przewijania danej strony. Materiał jest jednak widoczny pod wyskakującą informacją.

Tymczasem przed oficjalnym wprowadzeniem subskrypcji, Kanadyjski programista David Hayes odkrył jak obejść te zabezpieczenia. Musiał tylko napisać cztery linijki kodu, które przywracają możliwość oglądania artykułu. Swoje programistyczne dzieło (które dostępne jest tutaj ) nazwał NYT Clean. Wystarczy dodać link do zakładek w przeglądarce internetowej, a po wejściu na strony NYT, kliknąć w jeden przycisk, by znów móc swobodnie oglądać wybrany artykuł. NYT Clean można wykorzystywać bez żadnych ograniczeń, a przycisk nie robi niczego na żadnych innych stronach internetowych.

Można zakładać, że New York Times dowie się - albo już wie - że Hayes stworzył NYT Clean i uniemożliwi oglądanie swoich materiałów w ten sposób. Warto jednak zastanowić się ile czasu zajmie zdolnym programistom przełamanie kolejnych zabezpieczeń. Przede wszystkim warto jednak spytać o to ile zapłacono za tak sprawnie działające mechanizmy.

Krzysztof Pielesiek

[za: NiemanLab ]

Więcej o: