Google zwleka z udostępnieniem kodu Androida 3.0

Google postanowił, że w najbliższym czasie nie będzie udostępniał kodu źródłowego mobilnego systemu operacyjnego Android 3.0.

Google zaprezentował najnowszą wersję Androida (3.0, Honeycomb) w lutym. Koncern od początku zapowiadał, że Honeycomb przeznaczony jest dla urządzeń o większej przekątnej ekranu niż w smartfonach i wyposażonych w dwurdzeniowe procesory. Czyli po prostu dla tabletów.

Jednak w przeciwieństwie do wszystkich poprzednich wersji Androida, kod źródłowy Honeycomba nie zostanie udostępniony publicznie - a przynajmniej nie w najbliższej przyszłości. Jak podaje serwis Business Insider , Google udostępnia kod partnerom, takim jak HTC, Samsung czy Motorola. Skąd takie ograniczenie?

Ponieważ w ten sposób koncern ma gwarancję, że Android 3.0 zostanie zainstalowany na tabletach, a nie na smartfonach. Podobna sytuacja miała miejsce po udostępnieniu kodu wersji 2.2 - Google zarzekał się, że Froyo nie jest przeznaczony na tablety, a producenci (więksi i mniejsi) i tak w ten sposób go wykorzystali. Rzecznik Google tłumaczy, że

Z góry cieszymy się na nowe funkcje, które zaoferuje tabletom Android 3.0, jednak zanim udostępnimy system innym urządzeniom, na przykład telefonom, musimy nad systemem jeszcze trochę popracować. Do tego czasu postanowiliśmy nie udostępniać kodu źródłowego Honeycomba.

Wszystkie osoby, które oczekiwały szybkiego pojawienia się na rynku smartfonów z Androidem 3.0 będą musiały zatem jeszcze poczekać.

Więcej o: