W 12 lat pokonała prawie 5,7 mld kilometrów - sonda Stardust przeszła na kosmiczną emeryturę

Wystrzelony 12 lat temu przez NASA pojazd kosmiczny Stardust skończył swoją misję 25 marca, przesyłając na Ziemię ostatnie dane. Przez tę kopę lat pokonał około 5,7 miliarda kilometrów.

Według Lindleya Johnsona, nadzorującego programy Stardust-NExT i Discovery pojazd Stardust dostarczył bardzo wiele informacji, które staną się bazą do planowania kolejnych misji penetrowania kosmosu.

Sondę wystrzelono 7 lutego 1999 roku w celu zebrania próbek z komety 81P/Wild w okolicy Jowisza. Po udanym zakończeniu misji i przesłaniu w 2006 roku materiału na Ziemię pojazd otrzymał kolejną misję ponownie wyruszył w przestrzeń kosmiczną aby odwiedzić inną kometę Jowisza - 9P/Tempel.

Ostatecznie zdeydowano, że Stardust nie wróci na Ziemię. Postanowiono przy jego pomocy zbadać zagadnienia zwiazane z zużyciem paliwa w przestrzeni kosmicznej. Polecono sondzie włączyć silniki na pełną moc, porównując jednocześnie przewidywany czasu pracy silników z faktycznym. Po 146 sekundach Stardust odleciał w stronę zachodzącego... w dal.

[za NASA]

Ł.C.

Więcej o: