Masz PlayStation Move? Zamień go w myszkę

PlayStation Move to wypuszczony przez Sony kontroler ruchowy do gier, mający na celu powalczyć o dotychczasowych klientów Wii. Jeżeli wirtualny ping pong lub siatkówka to za mało, zawsze można go zacząć używać w charakterze myszki komputerowej.

W marcu Sony udostępniło wybranym programistom bibliotekę move.me, którą można wykorzystać do podłączenia konsolowego kontrolera do komputerów osobistych. Jacob Pennock wykorzystał ją do opracowania sterowników myszki do Linuksa, dzięki temu można sterować kursorem gestem. Ok, kursorem na pulpicie od dawna steruje się gestami, ale teraz można machać nie tylko na boki, ale ale także w górę i w dół. Pełny trójwymiar!

Opracowany przez Pennocka sterownik rozpoznaje litery, jakie narysujemy w powietrzu, np "F", jeśli chcemy otworzyć okno przeglądarki z Facebookiem, albo "X", jeśli chcemy zamknąć któreś z okien. Kontrolerem można przeciągać okna, obracać pulpitem, klikać, klikać i klikać. Generalnie jest myszką, którą można machać na wszystkie strony.

 

Ironia polega na tym, że Pennock stworzył to pod Linuksa, system operacyjny, którego swego czasu można było uruchomić na PlayStation 3, ale Sony zdecydowało się ze względów bezpieczeństwa na zamknięcie tej furtki. Co z miejsca wywołało ciekawość hakerów, którym ostatecznie udało się złamać zabezpieczenia konsoli.

W konsolowej wojnie na kontrolery ruchowe dotychczas szczęście zdawało się być po stronie Kinecta od Microsoftu, który choć nie wzbudził entuzjazmu przeznaczonymi na siebie grami, ale podbił internet setkami filmików od ludzi, którzy opracowali dla niego różne śmieszne programy. Dzięki move.me, także PlayStation Move może trafić do łask eksperymentatorów.

Źródło: strona Jacoba Pennocka

Konrad Hildebrand

Więcej o: