LG przedstawia drugą generację telewizorów 3D

Dziś w Warszawie odbyła się konferencja firmy LG połączona z pokazem możliwości technologii LG Cinema 3D. Co nowego wnosi ona do świata kinowych trzech wymiarów?

Druga generacja telewizorów 3D ma być wolna od wszystkich wad, które objawiły się w przypadku odbiorników korzystających z technologii migawkowej. Zmienią się także okulary, które musimy zakładać do oglądania trójwymiarowych materiałów filmowych. W skrócie mówiąc ma być ładniej, bardziej wygodnie, a przede wszystkim taniej.

Co nowego?

Firma LG twierdzi, że udało się jej wyeliminować efekt migotania towarzyszący oglądaniu trójwymiarowych filmów. Osiągnięto to dzięki technologii polaryzacyjnej FPR (Film-type Patterned Retarder). Polega ona na nałożeniu na wyświetlacz specjalnego filtru umożliwiającego wykorzystanie okularów polaryzacyjnych do oglądania treści 3D. Przy okazji podkreślono, że technologia FPR umożliwia wyświetlanie w pełni płynnego obrazu, co nie było możliwe w przypadku starszej technologii. Telewizor 200 lub 400Hz będzie więc pokazywał obraz dokładnie z taką częstotliwością, a nie mniejszą. Jakość nowego rozwiązania potwierdzają certyfikaty organizacji Intertek i TUV.

I rzeczywiście, w trakcie pokazu, zaprezentowane treści prawie nie migotały, co do tej pory w dużym stopniu odbierało radość z oglądania trójwymiarowych treści. Zdarzało się to tylko w przypadku niektórych obiektów "wyskakujących" zza pleców/głowy widza. Przedstawiciele LG zaznaczają, że ma to być związane z ustawieniami telewizorów, które przygotowano z myślą o wielu odbiorcach, siedzących w różnych miejscach.

Równie ważną nowością są odświeżone okulary. Nareszcie zostały one pozbawione jakichkolwiek elementów elektronicznych oraz baterii. Nie wymagają one także synchronizacji z odbiornikiem. Wyglądają po prostu jak okulary przeciwsłoneczne. Jedną z ich największych zalet jest waga (16g) oraz cena - jedna para kosztuje 20-30 złotych. Choć nadal można oczywiście narzekać na to, że treści 3D musimy oglądać w okularach, to teraz jest to przynajmniej stosunkowo wygodne. Producent zaznaczył, że do telewizorów Cinema 3D dołączone będą dwie pary takich okularów. W sklepach zobaczymy natomiast różne rodzaje tychże. Będą więc wersje od najbardziej znanych projektantów, okulary dla graczy czy "noski" dla krótko lub dalekowidzów.

LG podkreśliło również, że druga generacja telewizorów 3D posiadać będzie o wiele szerszy kąt widzenia obrazu 3D. Można go bez problemu oglądać w większym gronie znajomych albo leżąc na kanapie. Producentowi udało się także zwiększyć jasność oglądanych materiałów 3D. W przypadku nowej technologii mają one mieć 170 nitów.

Warto również zaznaczyć, że treści oglądane na drugiej generacji telewizorów 3D mają nie być męczące dla odbiorcy. Nawet długotrwałe obcowanie z trójwymiarowymi materiałami filmowymi ma nie wywoływać bólu głowy i ma nie męczyć wzroku.

Mądre 2D zamienione w 3D

Koreańska firma pochwaliła się także ulepszonymi możliwościami konwersji klasycznego dwuwymiarowego obrazu na obraz 3D. Nowe telewizory mogą to robić niezależnie od źródła sygnału. Po wciśnięciu jednego przycisku na pilocie zarówno sygnał antenowy jak i materiały z płyt DVD i Blu-ray zostaną zamienione w treści trójwymiarowe. Efekt końcowy pozytywnie zaskakuje, choć najbardziej widoczny był w treściach przygotowanych przez firmę. W hollywoodzkej megaprodukcji jakby "znikał", choć dało się go zauważyć w efektownym teledysku amerykańskiej kapeli, zmontowanym z fragmentami spotkań ligi NCAA. Generalnie jest to na pewno krok w dobrym kierunku, choć rozwiązanie to nie zastępuje treści od podstaw przygotowanych w 3D.

Większość telewizorów Cinema 3D posiadać będzie także funkcje Smart TV. Dzięki nim przejrzymy na ekranie odbiornika treści publikowane w niektórych serwisach internetowych, a nawet zagramy w sieciowe gry. W prosty sposób (poprzez DLNA) połączymy też telewizor z komputerem stacjonarnym, laptopem czy telefonem komórkowym. Ciekawostką jest także pilot Magic Remote, który pozwala wybierać funkcje Smart TV za pomocą wygodnego kursora. Reaguje on na ruch dłoni tak jak komputerowa myszka. Pilot ten zostanie dołączony do każdego odbiornika Cinema 3D z roku 2011.

Dostępność

Technologia LG Cinema 3D dostępna będzie we wszystkich tegorocznych odbiornikach LED LCD tego producenta. W pierwszej połowie roku udostępnione zostaną wyświetlacze o rozmiarach od 32" do 55". Większe pojawią się w sklepach dopiero w drugiej połowie roku. Technologia ta póki co nie zagości natomiast w telewizorach plazmowych i monitorach.

Więcej na temat nowych odbiorników LG Cinema 3D piszemy w osobnej wiadomości .

Więcej o: