Nowe laptopy HP z układem Beats Audio zyskują naprawdę mocne tupnięcie

Laptop to odchudzona wersja komputera stacjonarnego. Niestety, aby upchnąć w stosunkowo niewielkiej obudowie taką masę urządzeń trzeba pójść na pewne kompromisy... Na szczęście nie wszyscy zgadzają się na ustępstwa.

HP zaprezentowało nowe serie znanych komputerów przenośnych Pavilion dv6, dv7 oraz zazdrośnie dopracowany model Envy14. Wszystkie wyposażone w niespotykany w innych laptopach układ dźwiękowy Beats Audio. Został on opracowany we współpracy ze znaną z produkcji DJ-skich słuchawek firmą Beats, której twarzą jest znany w niektórych środowiskach Dr Dre.

O wyjątkowości współpracy świadczyć może fakt, że komputery wzbogacone zostały o zupełnie oddzielną od innych podzespołów płytkę, na której znalazły się rzeczony obwody i procesor dźwięku odpowiedzialny za wszelkie efekty audio - Beats Audio. To jednak nie wszystko. Jeśli wierzyć producentowi, HP postanowiło pójść krok dalej i prześledzić całą ścieżkę, którą wewnątrz obudowy komputera pokonuje sygnał audio. Po co? Aby usunąć z jego drogi wszelkie elementy które mogłyby negatywnie wpłynąć na wyjściową jakość dźwięku. Idąc za ciosem, nawet gniazdo jack 3,5mm w całości odlano z plastikowej masy, pozostawiając wyłącznie metalowe styki stereo.

Producent obiecuje, że dzięki temu gruntownemu zabiegowi sygnał wygenerowany przy pomocy wydzielonego procesora dźwięku niemal bez strat przedostaje się zarówno do gniazda słuchawkowego (a zatem i do słuchawek) jak i do wbudowanych głośników wysokiej klasy. Tych ostatnich naliczyliśmy aż cztery (para z przodu i para przed matrycą) w modelu dv6 i tyleż samo plus dodatkowy, wielodrożny głośnik niskotonowy w przypadku rodziny dv7.

Jeśli chodzi o podstawową specyfikację laptopów, HP zapewniło, że wewnątrz komputerów znajdą się wszelkie konieczne podzespoły w kilku konfiguracjach. Z pewnością ujrzymy tam jednak standardowy wachlarz komponentów - procesory Intela z rodziny iCore, oraz wydzielone karty graficzne Nvidii, port USB 3.0 oraz komplet złącz bezprzewodowych, łącznie z WiFi/n.

Oprócz tego, potencjalni konsumenci, jak obiecuje HP znajdą w nowej serii komputerów także kilka innych, autorskich technologii HP uprzyjemniających użytkowanie. Jedną z nich jest Cool Sense. Jeśli funkcja będzie aktywna laptop posłuży się zamontowanymi wewnątrz superczułymi żyroskopami aby ustalić, czy znajduje się na biurku czy na kolanach. Odpowiednio do wyniku analizy dostosuje emisję ciepła - mniej gorącego powietrza, na kolanach, kosztem niższej niż zwykle wydajności; kontra maksymalna sprawność oraz nieograniczone niczym wydalanie gorącego powietrza, kiedy stoi na biurku. Ma to uchronić od przykrości zarówno użytkownika jak i komputer.

Mieliśmy okazję przez chwilę przyjrzeć się opisywanym sprzętom i przekonać się, czy Beats Audio rzeczywiście daje w kość. Wynik krótkiego romansu oceniamy pozytywnie i czekamy na możliwość pełniejszego testu.

Od sierpnia 2011 roku na półkach polskich sklepów ma się pojawić zaprojektowany w ścisłej współpracy z Beats Audio laptop HP Envy14 Beats Edition. Muzycznymi ambasadorami marki będzie beat-boxer Blady Kris i DJ Zero, producent muzyczny.

Więcej o: