Motorola Xoom - pierwszy kontakt

Dzięki uprzejmości polskiego oddziału firmy Motorola, mogliśmy zapoznać się z pierwszej ręki z możliwościami tabletu Motorola Xoom.

Xoom to pierwszy na rynku tablet z systemem Android 3.0 "Honeycomb ", wersją przystosowaną do potrzeb użytkowników tabletów a nie telefonów komórkowych.

Tablet ma dwurdzeniowy procesor NVidia Tegra taktowany zegarem 1GHz i gigabajt pamięci operacyjnej. W przeciwieństwie do większości tabletów, urządzenie zaprojektowano tak aby standardowo było trzymane poziomo - dziesięciocalowy ekran zyskuje wtedy kinowe proporcje 16x10. Co odpowiada zamierzeniom projektantów tabletu, którzy chcieli aby urządzenie było przede wszystkim odtwarzaczem multimediów.

Dla przyzwyczajonych do telefonicznej wersji Androida, pierwsze wrażenie z "Plastra miodu" (tak tłumaczy się nazwa kodowa wersji 3.0) to zupełnie nowy system operacyjny, podobieństwa wychodzą głębiej.

Z uśpienia tablet budzony jest przyciskiem umieszczonym na tylnej ściance, tam gdzie zwykle znajdują się palce użytkownika, to jedyny przycisk na obudowie. Do odblokowania ekran unie służą suwaki, ale "zatrzask" w postaci małego kółka, które należy przeciągnąć palcem do granicy większego okręgu. Ekran ma organizację poziomą, z interfejsem sterującym w rogach ekranu, tam gdzie będzie wygodnie go dosięgnąć trzymając tablet w rękach. Aplikacje systemowe Honeycomba mają poprawiony, wykorzystujący możliwości graficzne tabletu wygląd.

Tablet Motorola Xoom.Tablet Motorola Xoom. Fot. Janusz A. Urbanowicz / Technologie.Gazeta.pl

Aplikacje to przede wszystkim znane aplikacje Google: Gmail, Google Talk z opcją rozmów wideo, Google Earth, Google Body - interaktywna mapa ciała ludzkiego. Imponujące wrażenie robią gry wykorzystujące możliwości chipsetu Tegra - nawet na dużym ekranie, po podłączeniu telewizora HD za pomocą wbudowanego złącza HDMI, gra wygląda jak gra konsolowa a nie prosta gra z telefonu.

Oprócz oprogramowania medialnego, tablet pozwala także na uruchomienie oprogramowania biznesowego - przeglądarki dokumentów PDF, Google Docs czy poczty korporacyjnej zgodnej z MS Exchange. Przy okazji wychodzi niestety łyżeczka dziegciu - w obecnej wersji systemu, klawiatura ekranowa Motoroli Xoom nie prozwala na wprowadzanie polskich znaków diakrytycznych ("polskich liter"). System ma polskie komunikaty, ale w ustawieniach klawiatury brak wersji polskiej, jest tylko polskie rozpoznawanie głosu. Można wprawdzie dokupić nakładkę na klawiaturę realizującą to zadanie, jednak wystąpienie problem "polskich liter" w drugiej dekadzie 21 wieku to nieprzyjemny zgrzyt.

embed

Motorola Xoom WiFi 32GB

  • System operacyjny: Android 3.0 Honeycomb
  • Komunikacja: Wi-Fi
  • Przekątna ekranu: 10,1 cala
  • Pamięć wewnętrzna: 32 GB

0 opinii

Parametry techniczne

Parametry fizyczne

Sprawdź cenę tego produktu >

dane dostarcza:

embed
Więcej o: