Wyszukiwanie to już nie tylko wpisywane słowa - Google wprowadza ważne nowości do wyszukiwarki

Właśnie zakończyła się konferencja Google, na której internetowy gigant ogłosił wprowadzenie trzech bardzo ważnych nowych funkcji: wyszukiwanie głosowe w przeglądarce, rozpoznawanie obrazów oraz natychmiastowe ładowanie się stron internetowych z wyników wyszukiwania.

Wyszukiwanie głosowe w przeglądarce

W polu wyszukiwania Google pojawi się nowy element - mikrofon . Klikając na niego uruchomiona zostanie opcja rozpoznawania mowy , przez co będziemy mogli zadać swoje pytanie na głos, zamiast wpisywać je ręcznie w przeglądarkę. Rozwiązanie to znane jest już od pewnego czasu posiadaczom smartfonów, gdyż opcja ta była dostępna najpierw właśnie na urządzeniach mobilnych. Teraz jednak trafia do przeglądarki.

Są jednak dwa "ale". Trzeba jednak zaznaczyć, że przeglądarką tą jest dzieło Google'a - Chrome. Wyszukiwanie głosowe będzie możliwe tylko z poziomu najnowszej wersji Chrome'a . Drugim "ale" jest fakt, że obecnie najlepiej rozpoznawanym przez mechanizmy Google językiem jest angielski . Dlatego też wyszukiwanie głosowe uruchamiane jest "na początku" tylko w tym języku. Kiedy? Do wszystkich użytkowników nowa funkcja powinna trafić w przeciągu tygodnia .

Wyszukiwanie obrazów przez... obrazy

Wyszukiwanie obrazów w GoogleWyszukiwanie obrazów w Google Fot. Google

Kolejna nowość także znana była najpierw użytkownikom smartfonów - chodzi o rozpoznawanie obrazów, które na urządzeniach mobilnych zapewnia aplikacja Google Goggles. Jak działa na smartfonach? Wystarczy zrobić zdjęcie danego obiektu, a wyszukiwarka "rozpozna", co znajduje się na zdjęciu . Teraz technologia ta trafia także do tradycyjnych komputerów.

Wyszukiwanie obrazów w GoogleWyszukiwanie obrazów w Google Fot. Google

Obraz do wyszukiwarki można wprowadzać na cztery sposoby :

- wklejając linka z obrazem

- ładując zdjęcie z dysku komputera

- metodą drag&drop, czyli przeciągając obraz do pola wyszukiwania

- za pomocą wtyczki do przeglądarek Chrome oraz Firefox.

Wyszukiwanie i rozpoznawanie zdjęć ma być dostępne globalnie w ciągu najbliższych tygodni ze strony images.google.com .

Szybsze ładowanie stron z listy wyników wyszukiwania

Demonstracja szybszego ładowania się stron. Po prawej - z renderingiem; po lewej - bezDemonstracja szybszego ładowania się stron. Po prawej - z renderingiem; po lewej - bez Fot. Google

Czyli tzw. "pre-rendering". Rozwiązanie to przyspiesza ładowanie się stron . Wszystkich stron? Oczywiście, że nie; Google nie jest aż tak wszechmocny.

Koncern nazywa nową funkcję "Instant pages ". Polega ona na tym, że jeśli do wyszukiwarki zostanie wpisane dostatecznie precyzyjne zapytanie , to automat będzie w stanie "przewidzieć", który wynik z listy wyszukiwania zainteresuje użytkownika . A wówczas strona już ładowana będzie w tle, by jak najszybciej mogła być wyświetlona na monitorze. Chodzi niby o kilka sekund, ale czasem kilka sekund zbyt dużo i rezygnujemy z czekania na daną witrynę.

Instant pages trafi do kolejnej stabilnej wersji przeglądarki Chrome . W tym tygodniu zostanie jednak wprowadzony do wersji beta, a użytkownicy wersji deweloperskiej mogą już z niej korzystać.

Demonstracja szybszego ładowania się stron. Po prawej - z renderingiem; po lewej - bezFot. Google

Ładowanie wybranych stron internetowych w tle dostępne będzie wyłącznie dla użytkowników przeglądarki Chrome. Dobrą wiadomością dla użytkowników innych przeglądarek jest fakt, że Chrome jest przeglądarką "open source", co oznacza, że jej kod jest publicznie dostępny. Nie ma więc przeciwwskazań, aby twórcy innych przeglądarek nie zaimplementowali tego rozwiązania u siebie.

Więcej o: