10 aparatów na wakacje - dla każdego coś dobrego

Lato to słońce i wakacje. Tego skojarzenia po prostu nie da się rozerwać. To okres, w którym wydobywamy oszczędności, decydując się na wyjazdy i związane z tym przyjemności. Nie sposób jednak wszystkiego zapamiętać, a czasem żal tracić wspomnienia na które tak ciężko pracowaliśmy. Jest na to sposób - wystarczy kupić aparat fotograficzny. Prezentujemy 10 modeli, które zasługują na uwagę.

Staraliśmy się zaprezentować szeroki wachlarz propozycji, modeli, które na swój sposób są wyjątkowe, wodoszczelne, wstrząsoodporne, fotografujące w 3D, oferujące olbrzymie zbliżenie, stabilizację obrazu i co najważniejsze - nie wymagają od użytkowników noszenia osobnej walizki, tylko na aparat. W zestawieniu znalazło się 10 propozycji w przedziale cenowym między 500 a 1300 złotych.

Samsung WP10 - dla oszczędnych wodniaków

Na kajaki, nad morze i do basenu. Samsung WP10 jest wodoszczelny więc powinien zadowolić amatorów wodnych rozrywek, nie dysponujących dużym budżetem.

Niestety 500 złotych nie zapewni nam ani szerokiego kąta ani szybkiego zoomu. Jest to model skierowany do użytkowników zainteresowanych raczej robieniem pozowanych zdjęć niż skokami ze spadochronem.

Cechy: Wzmocniona obudowa: wodoszczelna (do 3 metrów) Wielkość matrycy: 12,2 Mpix Zoom: cyfrowy x5 Zdjęcia 3D: nie Geotagowanie: nie Nagrywanie filmów: do 720p Waga: ok. 120 g

Cena: ok. 500 złotych

Fujifilm FinePix XP30 - dla wygodnych

Jeśli zastanawialiście się, czy warto zbierać na wakacje aparat, który udostępnia użytkownikowi wachlarz funkcji, o których istnieniu a już z pewnością zastosowaniu nie ma zielonego pojęcia XP30 jest dla was doskonałą propozycją.

Aparat przyciąga zarówno charakterystycznym wyglądem wzmocnionej i uszczelnionej obudowy jak i prostotą obsługi. Dodatkowo, zapewnia stabilizację obrazu, szerokokątny obiektyw, moduł GPS konieczny do geotagowania zdjęć. XP30 to także możliwość kręcenia filmów w jakości HD.

Niestety, wada aparatu jest jego słaba czułość. Fotografowanie z parametrem ISO wyższym niż 100 może rozczarować.

Cechy: Wzmocniona obudowa: wodoszczelna (do 5 metrów), mrozoodporna, wstrząsoodporna Wielkość matrycy: 14 Mpix Zoom: optyczny x5, cyfrowy x6,8 Zdjęcia 3D: nie Geotagowanie: tak Nagrywanie filmów: do 720p Waga: ok. 145 g

Cena: ok. 680 złotych

Samsung ST550 - dla zakochanych

Kto wyjechał na wakacje z aparatem wie, że zdjęcia ma każdy, tylko nie fotograf. Modelem ST550 Samsung wydał wojnę brakowi autora zdjęć.

Aparat wyposażono w 1,5 calowy wyświetlacz LCD, który zamontowano z przodu urządzenia, tak, że operator urządzenia, nawet znajdując się przed obiektywem doskonale widzi co znalazło się w kadrze.

Producent obiecuje, że charakterystyczny przedni wyświetlacz to nie wszystko co aparat ma do zaoferowania. Do dyspozycji ma być również ponad 12 megapikselowa matryca i prawdziwie szerokokątny obiektyw.

Cechy: Wzmocniona obudowa: nie Wielkość matrycy: 12,2 Mpix Zoom: optyczny x4,6, cyfrowy x5 Zdjęcia 3D: nie Geotagowanie: nie Nagrywanie filmów: do 720p Waga: ok. 165 g

Cena: ok. 1000 złotych

Sony Cyber-shot DSC TX10 - dla wymagających minimalistów

Jedna z lepszych propozycji na zwiedzanie bez obciążeń. Aparat Sony z charakterystyczną suwaną klapką zasłaniającą obiektyw, wyposażony został w matrycę typu Exmor R i daje możliwość fotografowania panoram lub 3D jednym pociągnięciem ręki.

Cybershot DSC TX10 jest niewielki, kolorowy i bardzo przyjemny w obsłudze. A dodatkowo, pełen ciekawych funkcji Sony, których próżno szukać u innych producentów. Jak na Sony jest też relatywnie niedrogi.

Cechy: Wzmocniona obudowa: wodoszczelna (do 5 metrów), mrozoodporna, wstrząsoodporna (upadek z 1,5 metra) i pyłoszczelna Wielkość matrycy: 16,1 Mpix Zoom: optyczny x4, cyfrowy x16 Zdjęcia 3D: tak Geotagowanie: nie Nagrywanie filmów: do 1080p Waga: ok. 120 g

Cena: ok. 1300 złotych

Pentax Optio WG1 - twardy aparat dla twardzieli

WG1WG1 fot. Pentax

Niezwykle oryginalna konstrukcja na obrazku to Pentax Optio WG1 - wzmocniony aparat dla prawdziwych twardzieli. Wokół obiektywu znajdują się diody, oświetlające obiekt fotografowany z odległości kilku centymetrów. Dzięki temu nie ma problemu z organizowaniem zewnętrznego doświetlania planu, zacienionego... samym aparatem lub fotografem.

Podstawę Optio WG1 stanowi 14 magapikselowa matryca i solidny, szerokokątny obiektyw.

Wadą aparatu jest niestety niewielkie pole manewru w kwestii ustalania ekspozycji. Można się spodziewać, że zdjęcia wykonane w naprawdę słoneczny dzień zostaną prześwietlone. Na osłodę, producent obiecuje, że WG1 doskonale nada się do zdjęć podwodnych - do 10 metrów poniżej powierzchni i do dwóch godzin pracy. To bardzo dobry wynik.

Cechy: Wzmocniona obudowa: wodoszczelna (do 10 metrów), mrozoodporna, wstrząsoodporna (upadek z 1,5 metra) i pyłoszczelna Wielkość matrycy: 14 Mpix Zoom: optyczny x5, cyfrowy x7 Zdjęcia 3D: nie Geotagowanie: tak Nagrywanie filmów: do 720p Waga: ok. 145 g

Cena: ok. 1300 złotych

Panasonic Lumix FT3 - dla podróżników

WG1

Wzmocniona obudowa czyni z Lumixa FT3 twardą sztukę. Aparat został wyposażony w moduł GPS, umożliwiający geotagowanie zdjęć, ale także w kompas i barometr. Te cechy, w połączeniu z możliwością fotografowania w 3D (wystarczy robiąc zdjęcie przesunąć aparat w poziomie) oraz 12 megapikselową matrycą czyni go idealną propozycją do podróży.

Warto dodać także, ze dzięki specjalnemu podręcznemu menu, wyświetlającemu najpotrzebniejsze ustawienia, Lumix FT3 obsługuje się naprawdę łatwo.

Cechy: Wzmocniona obudowa: wodoszczelna (do 15 metrów), mrozoodporna i wstrząsoodporna (upadek z 2 metrów) Wielkość matrycy: 12 Mpix Zoom: optyczny x4,6, cyfrowy x6 Zdjęcia 3D: tak Geotagowanie: tak Nagrywanie filmów: do 1080p Waga: ok. 175 g

Cena: ok. 1300 złotych

Nikon Coolpix S5100 - dla indywidualistów

WG1

Coolpix S5100 co prawda nie jest ani wzmacniany, ani wyposażony w GPS, ale pięć kolorów obudowy robi swoje. Do wyboru jeszcze srebrny, niebieski, czerwony, różowy i czarny.

Oprócz szerokiego wyboru kolorów obudowy aparat pozostaje narzędziem do fotografowania - Coolpix S5100 oferuje całkiem słuszną, optyczną stabilizację obrazu, dobry obiektyw, możliwość nagrywania filmów w wysokiej rozdzielczości i całe mnóstwo przydatnych podczas wakacji funkcji, jak na przykład wykrywanie uśmiechu, twarzy czy mrugnięcia.

Cechy: Wzmocniona obudowa: nie Wielkość matrycy: 12,2 Mpix Zoom: optyczny x5, cyfrowy x2 Zdjęcia 3D: nie Geotagowanie: nie Nagrywanie filmów: do 720p Waga: ok. 132 g

Cena: około 500 złotych

Casio Exilim EX-G1 - dla ekstremalnych sportowców

Casio Exilim EX-G1Casio Exilim EX-G1 

Absolutny "rosomak" w stawce. Obudowa aparatu odporna zarówno na gęsty pył, zanurzenie do 3 metrów, temperaturę do 10 stopni na minusie i upadek z około dwóch metrów. Ponadto, specjalna konstrukcja gwarantuje bezpieczeństwo obiektywu nawet podczas wykonywania zbliżeń (trzykrotny zoom optyczny) oraz w przypadku zalania.

EX-G1 nagrywa filmy z prędkością 30 klatek na sekundę. Oferuje także funkcję fotografowania w ustalonych odstępach czasowych.

Co ciekawe, EX-G1 cechuje się grubością rzędu 2 cm. Jest chyba jednym z najcieńszych tak wzmocnionych aparatów na rynku.

Cechy: Wzmocniona obudowa: wodoszczelna (do 3 metrów), mrozoodporna i wstrząsoodporna (upadek z 2 metrów) Wielkość matrycy: 12,1 Mpix Zoom: optyczny x3, cyfrowy x4 Zdjęcia 3D: nie Geotagowanie: nie Nagrywanie filmów: do 480p Waga: ok. 155 g

Cena: około 850 złotych

Olympus TOUGH TG-310 - dla twardzieli z polotem

Casio Exilim EX-G1

Olympus TG-310 Tough jest wodoszczelny do głębokości 3m, odporny na upadek z wysokości do 1,5m oraz odporny na niskie temperatury sięgające nawet do -10°C. Wszystko dzięki specjalnej, wzmocnionej i uszczelnionej obudowie, która jednocześnie nie przypomina batyskafu.

TG-310 wyposażony został w solidny szerokokątny obiektyw z podwójną stabilizacją obrazu i 3,6 krotnym zoomem. Aparat daje możliwość robienia zdjęć 3D, kręcenia filmów w wysokiej rozdzielczości 720p i błyskawicznego przenoszenia ich do pamięci komputera lub, na przykład do serwisu społecznościowego lub internetowego katalogu za pomocą karty Eye-Fi

Cechy: Wzmocniona obudowa: wodoszczelna (do 3 metrów), mrozoodporna i wstrząsoodporna (upadek z 1,5 metra) Wielkość matrycy: 14 Mpix Zoom: optyczny x3,6, cyfrowy x4 Zdjęcia 3D: tak Geotagowanie: nie Nagrywanie filmów: do 720p Waga: ok. 155 g

Cena: około 650 złotych

Samsung WB700 - dla wymagających amatorów

Casio Exilim EX-G1

Osiemnastokrotny zoom optyczny z możliwością nagrywania w jakości HD (w standardzie H.264), 14 megapixelowa matryca, obiektyw Schneider-Kreuznach ze stabilizacją optyczną, wyjście HDMI, dzięki któremu zdjęcia i filmy bez problemu można wyświetlić na ekranie telewizora to mocna wakacyjna propozycja.

Dodatkowo aparat gotowy do pracy waży nie więcej niż 250 gramów, a więc jest całkiem lekki jak na możliwości, które daje.

Cechy: Wzmocniona obudowa: nie Wielkość matrycy: 14 Mpix Zoom: optyczny x18, cyfrowy x5 Zdjęcia 3D: nie Geotagowanie: nie Nagrywanie filmów: do 720p Waga: ok. 250 g

Cena: około 750 złotych

Więcej o: