Galaxy S7 to najlepszy do tej pory flagowiec Samsunga

Kamil Mizera, Joanna Sosnowska
Samsung odrobił zadanie domowe i Galaxy S7 jest zdecydowanie jednym z lepszych smartfonów, jakie w tym roku trafią na rynek.

1. Wygląd

Samsung Galaxy S7 wyposażony został w ekran o przekątnej 5,1" i rozdzielczość 1440 x 2560 pikseli. Wyświetlacz jest, jak przystało na flagowy produkt Samsunga, bardzo jasny, kolor żywe i nasycone. Niektórzy uważają, że kolory są wręcz sztucznie podkręcone, ale naszym zdaniem ma to swój urok.

Czytaj też: Na czym polega chłodzenie cieczą w Galaxy S7?

W porównaniu z ubiegłorocznym modelem z zewnątrz nie zmieniło się wiele. To nadal elegancka obudowa typu unibody - z tyłu szkło, z boku metal. Na obudowie zostają widoczne odciski palców. Galaxy S7 jest też wodo- i kurzoodporny. Co więcej, pamięć urządzenia można rozszerzyć, bo wewnątrz ponownie znalazło się miejsce na slot na kartę microSD. Rozwiązano to tak, że jedna szufladka mieści jednocześnie kartę SIM i microSD. Niestety, została ona wykonana z kiepskiej jakości plastiku co wywołuje w nas poważne obawy, czy jeśli będziemy ją często wysuwać, to w końcu jej nie złamiemy. W telefonie za ponad 3 tysiące złotych można było użyć do tego trochę lepszych materiałów.

Samsung Galaxy S7Samsung Galaxy S7 Fot. Kamil Mizera

Do samego wyglądu i wykonania nie mamy jednak żadnych zarzutów - odkąd Samsung przekonał się do metalowej obudowy typu unibody, robi jedne z ładniejszych smartfonów na rynku. Galaxy S7 świetnie leży w dłoni, choć na początku może wydawać się dość ciężki (waży 152 gramy).

2. Ekran always on

Jedną z nowości w Galaxy S7 i Galaxy S7 Edge jest możliwość włączenia opcji ekranu always on. Oznacza to, że na ekranie zawsze wyświetlane będą wybrane przez nas opcje, np. kalendarz, data i czas, tapeta. Do tego w formie ikonek mogą pojawiać się tam powiadomienia. Samsung zapewnia, że po uruchomieniu funkcja ta pobiera ok. 1% baterii na godzinę. Nasze wrażenia? Owszem, żywotność baterii trochę cierpi, ale nie jest to aż tak odczuwalne. 

Inną kwestią jest to, że w czasie testów okazało się, że sama funkcja ekranu always on nie jest nam niezbędna do życia. Aby przekonać się, jakie dokładnie mamy powiadomienie i tak trzeba odblokować urządzenie. Jedyna naprawdę przydatna opcja to funkcja stałego wyświetlania godziny i daty. Jeśli okaże się, że podobnie jak my nie jesteście fanami tego rozwiązania, to mamy dobrą wiadomość - opcję tę można wyłączyć w Ustawieniach. 

3. Aparat

Samsung Galaxy S7Samsung Galaxy S7 Fot. Kamil Mizera

Aparat był już świetny w Galaxy S6. W Galaxy S7 jest fenomenalny. Ten główny ma rozdzielczość 12 MP (F1,7), i opcję inteligentnej stabilizacji obrazu i jeszcze lepszy i szybszy autofocus. Przedni ma rozdzielczość 5 Mpix. Warto też wspomnieć, że obiektyw aparatu nie wystaje już tak bardzo z obudowy, jak miało to miejsce w Galaxy S6.

Samsung Galaxy S7Samsung Galaxy S7 Fot. Kamil Mizera

Aplikacja aparatu uruchamia się niesamowicie szybko. Jeśli chcemy szybko coś uchwycić na zdjęciu, jest duża szansa, że się to uda (przynajmniej na początku, dopóki Android działa sprawnie). Zwłaszcza fotografie w trudnych warunkach oświetleniowych wychodzą naprawdę dobrze. Zdjęcia są na tyle ważnym elementem Galaxy S7, że poświęcimy im jeszcze osobny materiał. 

4. Wydajność

Samsung Galaxy S7 działa pod kontrolą Androida 6.0. Wewnątrz znajduje się ośmiordzeniowy procesor Exynos 8890 i 4 GB pamięci RAM. Pamięć wewnętrzna wynosi 32 albo 64 GB (pamiętajmy o możliwości rozszerzenia jej kartą microSD do 200 GB). Z taką specyfikacją Galaxy S7 po prostu nie ma prawa spowalniać, "zastanawiać się" nad poleceniami albo przycinać w trakcie grania. Wszystko działa płynnie i szybko - mamy nadzieję, że wydajność nie spadnie za bardzo w trakcie kolejnych miesięcy użytkowania. 

5. Czujnik odcisków palców

Takie czujniki we flagowych modelach smartfonów są już właściwie standardem. Ale ten, który znajdziemy w Galaxy S7 naprawdę zasługuje na pochwałę. Samsung chwała Bogu zrezygnował już z opcji przesuwania palca przez czujnik, teraz wystarczy opuszek do sensora tylko przyłożyć. Odczyt jest bezproblemowy, a przede wszystkim niesamowicie szybki - szybszy nawet, niż w iPhone'ie 6. 

6. Bateria

Samsung Galaxy S7Samsung Galaxy S7 Fot. Kamil Mizera

Po tej beczce miodu czas na łyżkę dziegciu. Bateria w Galaxy S7 ma pojemność 3000 mAh. Samsung chwalił się w trakcie konferencji, że wystarczy to na obejrzenie całego sezonu "Gry o Tron". Być może, jeśli będziecie oglądać w serial w podłej rozdzielczości i bez połączenia z siecią.

Jeśli prowadzicie raczej biurowy tryb życia (dom - praca - dom), to bateria wystarczy do końca dnia. 

Jeśli jednak wasz tryb życia polega na częstym przemieszczaniu z miejsca na miejsce, to możecie mieć poważne problemy. Wybraliśmy się z Galaxy S7 w podróż, na smartfonie uruchomiliśmy nawigację. Wyruszaliśmy z S7 naładowanym w 100%; 4 godziny i 250 km później bateria była naładowana w zaledwie 15%. Nad tym Samsung zdecydowanie musi jeszcze popracować. 

Widać też dużo szybsze zużycie baterii gdy połączymy smartfon z zegarkiem. A do tego Galaxy S7 ma wówczas tendencje do nagrzewania się. 

Minusy baterii są jednak w dużej części rekompensowane przez możliwość szybkiego naładowania baterii - w 40 minut można skoczyć od 0 do 60%. To całkiem niezły wynik.

7. Warto?

Samsung Galaxy S7 trafi do sprzedaży w Polsce 11 marca. W wersji z 32 GB pamięci kosztować będzie 3199 zł. To dużo. No, ale chyba nie spodziewaliście się, że flagowiec Samsunga będzie tani. 

Samsung Galaxy S7 to z pewnością jeden z najlepszych smartfonów dostępnych na rynku. Robi fenomenalne zdjęcia, pod względem wydajności nie ma co narzekać, a do tego jest wodoodporny i kurzoodporny. Jeśli wysoka cena wam nie przeszkadza, to zdecydowanie warto. A jeśli uważacie, że ponad 3 tysiące zł za telefon to dużo, to musicie poczekać aż Galaxy S7 znajdzie się w ofercie operatorów.

Więcej o: