5 rzeczy, których być może nie wiesz o polskim internecie

"Dzieci Neostrady" to nie pierwsza plaga polskiego internetu, a pierwsze konto pocztowe można było niemalże upchnąć na dyskietce. Kilka ciekawostek o początkach polskiej sieci.

Data 17 sierpnia i rok 1991 są symboliczne

Jak mówił Rafał Pietrak, pierwszy polski internauta, w wywiadzie dla PC World: "To może być plus minus tydzień". Tymczasem pierwsze próby łączenia z siecią podejmowano już w 1987 roku. Na wiosnę udało się dokonać pierwszego połączenia z FidoNetem - amatorską siecią łączącą BBS-y. Zrobił to Jacek Szelożyński, który w 1986 roku założył pierwszy polski BBS, czyli komputer łączący się przez łącze modemowe po publicznej linii telefonicznej. Znając numer BBS-a można było go "wydzwonić" - nie były one na stałe połączone z innymi komputerami.

Pierwszy e-mail wcale nie był e-mailem

Jak wspomina Pietrak w TVP Info, 17 sierpnia nawiązano łączność między dwoma komputerami i wysłano tzw. pakiet IP - garść informacji, a nie - jak się uważa - e-maila.

Prędkość pierwszych łączy

Pierwsze łącza internetowe miały przepustowość 9600 bitów na sekundę (9,6Kb/s). Pobranie z sieci odpowiednika płyty CD (650 MB) zajęłoby ponad 157 godzin, czyli prawie tydzień (6,5 doby).

Internet na początku kosztował 48 zł

Lata 1994-95 to wzrost popularności internetu poza środowiskami naukowymi. Od 1993 r. pojawiały się pierwsze komercyjne oferty podpięcia do sieci: m.in. od firmy ATM i NASKu. Ceny były bardzo wysokie jak na tamte czasy - 2,5 mln starych złotych (250 zł) miesięcznie za pojedyncze konto na serwerze z dostępem przez linię telefoniczną. W czerwcu 1994 r. Stanisław Tymiński założył BBS, który jako pierwszy dawał dostęp do sieci. Cena dla osób prywatnych wynosiła 480 tys. złotych miesięcznie za konto. Dziś to 48 złotych.

Pierwsze konta pocztowe miały 2 MB

W grudniu 1996 roku pierwsze konta pocztowe, a potem www można było założyć w domenie free.polbox.pl lub polbox.com Bezpłatne miały pojemność 2 MB, a komercyjne 5 MB. U szczytu popularności Polboksu było ok. 220-230 tysięcy aktywnych kont mailowych. W lutym 1997 Polbox udostępnił konta www - adresy stron miały postać free.polbox.pl/n/nick. Już w marcu ruch na kontach przeciążył regularnie przeciążał serwery. Spółka została połączona z Netią i rozwiązana 31 lipca 2006, a ostatnie konta przestały działać 30 kwietnia 2008 roku.

Swoją drogą użytkownicy tych kont nie cieszyli się dobrą opinią wśród "starych" internautów, niezbyt zadowolonych z napływu ludzi do internetu, a zwłaszcza na grupy dyskusyjne. Złośliwym określeniem na "nowych" mogło być np. "klasyczny fripolboks". Właściciele usługi byli tego świadomi, w regulaminie znalazł się punkt:

"Oferowane przez nas bezplatnie konta pocztowe nie sluza do uprzykrzania zycia innym uzytkownikom sieci. Szczegolnie uwazac nalezy podczas korzystania z grup dyskusyjnych"

Jak widać, pewne rzeczy w sieci się nie zmieniają.

Zobacz także: Znamienna rocznica 20-lecie Internetu w Polsce

[ WSP , Internetum , Interaktywnie , netto , PC World , ICM , TVP Info , Wikipedia]

Więcej o: