Ważna wygrana Microsoftu: Samsung będzie płacić koncernowi za wykorzystywanie Androida

Microsoft ogłosił właśnie podpisanie umowy z Samsungiem na "obopólne wykorzystywanie patentów" należących do tych firm. W praktyce wyglądać będzie to tak, że Samsung będzie uiszczać Microsoftowi odpowiednią opłatę za każde urządzenie z Androidem, jakie wyprodukuje. Oprócz tego firmy mają współpracować nad rozwojem i promocją systemu Windows Phone. Wygląda na to, że umowa Google i Motoroli wciąż zbiera swoje żniwo.

Samsung wypłynął jako producent sprzętu z Androidem między innymi dzięki bardzo udanej linii smartfonów Galaxy S. A teraz Samsung będzie płacić Microsoftowi za wykorzystywanie Androida we wszystkich urządzeniach mobilnych . Dla Microsoftu to bardzo ważna wiadomość.

AndroidAndroid fot. techpp.com

Jak może pamiętacie, koncern zarabia 5 razy więcej na opłatach licencyjnych od producentów sprzętu z Androidem , niż na własnym mobilnym systemie operacyjnym Windows Phone. Wygląda na to, że przychody Microsoftu płynące z Androida będą się tylko powiększać. Dla Samsunga podpisanie umowy z Microsoftem także oznacza ważną zmianę.

Przede wszystkim chronić go będą dotychczasowe patenty Microsoftu , które mogą zostać wykorzystane w sporze z jakimś zachłannym przeciwnikiem ( może Applem ?). Skąd taka nagła zmiana frontu i zwrócenie się w objęcia Microsoftu?

Nie można zapominać o ogłoszonym ponad miesiąc temu porozumieniu zawartym między Google a Motorolą , w ramach której koncern z Mountain View przejmuje mobilny oddział Motoroli. Gdy producent oprogramowania łączy siły z wybranym producentem sprzętu, lepiej ubezpieczać własne plecy. Stąd nie dziwi ani umowa Samsunga z Microsoftem, ani wyraźna chęć rozwijania własnego mobilnego systemu operacyjnego bada. Trzeba jednak pamiętać, że strategicznym partnerem dla Microsoftu w rozwijaniu systemu Windows Phone nie będzie żaden azjatycki producent, lecz Nokia .

Koniec roku na rynku smartfonów wygląda co najmniej obiecująco.

dane dostarcza:

embed
Więcej o: