RIM stara się przezwyciężyć złą passę - prezentuje nowy system operacyjny BBX

BBX - tak nazywa się nowy system operacyjny Research in Motion, producenta popularnych urządzeń BlackBerry. Ma być instalowany na kolejnych modelach smartfonów i tabletów kanadyjskiej firmy.

BBX został zaprezentowany na konferencji DevCon 2011, odbywającej się w San Francisco.

Cała firma dostosowana będzie do jednej platformy i jednej wizji

oświadczył Dan Dodge, założyciel firmy QNX (producent systemu operacyjnego znajdującego się na tablecie RIM - Playbook).

Elementem spajającym BlackBerry 6, BlackBerry 7 i BBX ma być HTML5. Sam BBX, według zapowiedzi twórców, ma łączyć w sobie "najlepsze cechy BlackBerry i QNX" .

RIM zapowiada, że BBX będzie wspierać usługi BlackBerry "w chmurze", jak również aplikacje napisane specjalnie na nową platformę i te, które powstają w HTML5.

BBX został zaprezentowany w dość trudnym dla kanadyjskiej firmy momencie . Dopiero co miała miejsce globalna awaria usług BlackBerry , kłopoty mieli nie tylko użytkownicy w Europie, na Bliskim Wschodzie, w Afryce i Ameryce Południowej, ale też na chyba najważniejszym rynku - w USA. Usługi udało się już przywrócić, ale wydarzenie to nadszarpnęło dość mocno reputację "solidnego RIM".

Mike Lazaridis, President and Co-CEO of Research In Motion, speaks about the BlackBerry PlayBook tablet, during BlackBerry's DevCon at the Moscone West Center in San Francisco, California,  October 18, 2011.   REUTERS/Beck Diefenbach   (UNITED STATES - Tags: BUSINESS SCIENCE TECHNOLOGY)Mike Lazaridis, President and Co-CEO of Research In Motion, speaks about the BlackBerry PlayBook tablet, during BlackBerry's DevCon at the Moscone West Center in San Francisco, California, October 18, 2011. REUTERS/Beck Diefenbach (UNITED STATES - Tags: BUSINESS SCIENCE TECHNOLOGY) REUTERS/BECK DIEFENBACH

Teraz zaś firma prezentuje nowy system operacyjny - BBX. Bardzo możliwe, że w samą porę , bo produkty BlackBerry coraz częściej wypierane są z rynku wielkich korporacji, na którym dotychczas niepodzielnie panowały. Nawet tam coraz częściej trafiają już urządzenia z iOS oraz Androidem na pokładzie. BlackBerry OS zaś uważany jest za system nienowoczesny i nieprzystający do obecnych standardów. BBX może zmienić ten niezbyt świeży wizerunek .

Jak pokazało jednak doświadczenie, sam dobry system (o ile BBX okaże się być tak dobry, jak zapewniają jego twórcy) nie zawsze jest w stanie zagwarantować sukces . Należący do HP mobilny system operacyjny WebOS otrzymywał dość dobre recenzje, a jednak firma zrezygnowała całkowicie z rynku tabletów i smartfonów , który chciała podbić z jego pomocą.

Teraz pozostaje nam czekać na nowe urządzenia działające pod kontrolą BBX. Zdaje się, że RIM odrobił zadanie domowe i może choć na chwilę otrząśnie się z kryzysu wieku średniego . Miejmy nadzieję, bo obawy co do tego, czy RIM stoi na płonącej platformie pojawiają się już od kilku dobrych miesięcy.

dane dostarcza:

embed
Więcej o: