MWC 2012: Nokia 808 Pure View z potężnym aparatem fotograficznym [NASZE WRAŻENIA]

Nowy telefon Nokii chce spróbować obalić teorię, że komórką nie da się robić dobrych zdjęć. Czy duża liczba megapiskeli jest kluczem do sukcesu? Doświadczenie mówi, że ważniejszy jest obiektyw.

Na razie trudno powiedzieć, czy Nokia 808 Pure View faktycznie może stanowić konkurencję dla zwykłych aparatów. Trzeba jednak przyznać, że wyposażenie ma imponujące: obiektyw Carl Zeiss i czterokrotny zoom optyczny oraz matryca o niespotykanej rozdzielczości 41 megapikseli. Pozwala to na robienie zdjęć o mających 7728x5354 piksele w formacie 16:9 lub, jeśli wybierzemy 4:3, o rozdzielczości 7152x5368 pikseli. Za ich jakość odpowiada technologia "pixel over-sampling", która według deklaracji producenta pozwala na:

(...)uzyskanie ostrych zdjęć pełnych detali, znakomitego działania w trudnych warunkach oświetleniowych oraz zapisu plików w kompaktowych rozmiarach (...)

Duża matryca pozwala też na przybliżanie zdjęć bez straty jakości - zdjęcie o wielkości 41-megapikseli jest przycinane zdjęcia (crop) - przy maksymalnym zoomie otrzymujemy zdjęcie wielkości 5 megapikseli, ale wciąż dobrej jakości.

Jak zauważa Chris Davies z serwisu Slashgear:

Właściwie nie da się zrobić 41-megapikselowego zdjecia - sensor jest kwadratowy, więc jeśli robisz panoramiczną fotografię, otrzymujesz 34-megapikselowy obraz, a największy jaki da się otrzymać to 38 megapikseli.

Aparat pozwala też na nagrywanie filmów w rozdzielczości 1080p i z czterokrotnym zoomem cyfrowym w trakcie filmowania (6x przy 720p) - producent mówi o jakości porównywalnej z płytami CD. Nakręcone wideo można wyświetlić na dużym ekranie za pomocą wyjścia HDMI umieszczonego na górnej krawędzi telefonu. Zaraz obok jest wyjście 3,5mm na słuchawki - Nokia chwali się technologią Dolby Headphone, która sprawia, że pliki dźwiękowe stereo z telefonu odsłuchiwane na słuchawkach, znakomitą jakość.

Zobacz galerię zdjęć Nokii 808 >>

Telefon działa pod kontrolą systemu Symbian Belle, ma 4-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 360 x 640, 512 MB pamięci RAM i 16 GB pamięci wewnętrznej oraz 1,3 gigahercowy procesor.

Cena Nokii 808 będzie oscylować w okolicy 450 euro.

Widzieliśmy Nokię 808 - nasze wrażenia

Widzieliście kiedyś 41 Mpix aparat w telefonie komórkowym? Ja właśnie widziałam. W Nokii 808 zamontowano aparat o matrycy lepszej niż w niejednym kompakcie. A już z pewnością niespotykany w telefonach komórkowych. Tak ogromna matryca sprawia, że góra tylnej cz ęści telefonu jest znacznie grubsza, niż reszta aparatu. Wbrew pozorom to zgrubienie wcale nie sprawia, że telefon gorzej leży w dłoni - wręcz przeciwnie, trzyma się go wygodnie. Jest za to dość ciężki. Działa pod kontrolą systemu operacyjnego Symbian ^3. Jak powiedział nam przedstawiciel Nokii, niewykluczone, że w przyszłości podobny aparat znajdzie się w smart fonie z Windows Phone. Nokia 808 rozwijana byłą jednak już od 2 lat, czyli jeszcze długo przed ogłoszeniem rozpoczęcia współpracy fińskiego koncernu z Microsoftem.

Zdjęcie wykonane Nokią 808 (fot. Flickr Nokia Official)

Zobacz galerię zdjęć zrobionych Nokią 808 >>

Aparat w Nokii 808 jest po prostu fenomenalny. Zdjęcia odwzorowują najdokładniejsze szczegóły, nawet po wielokrotnym powiększeniu obrazu. Nawet fotografie wykonywane w nocy lub przy słabym świetle wyglądają jak wykonane profesjonalnym aparatem, a nie zwykłą komórką.

Joanna Sosnowska

Zobacz film z pokazem obiektywu:

 

Oraz funkcji zoomowania zdjęć:

 
Więcej o: