Google zarobił na Androidzie kilkadziesiąt miliardów dolarów?

Android przyniósł gigantowi z Mountain View 31 mld dolarów przychodów oraz 22 mld dolarów zysku - wynika z zeznań jednego z prawników Oracle. Firma kierowana przez Larry'ego Ellisona walczy z Google o pokaźne odszkodowanie.

Konflikt pomiędzy Oracle a Google narasta. Przypomnijmy, że w 2010 amerykański producent oprogramowania oskarżył firmę z Mountain View o naruszenie praw autorskich i patentów podczas rozwoju platformy Android. Według skarżącego, Google wielokrotnie łamał własność intelektualną związaną z językiem oprogramowania Java, które należy Oracle. Proces został wytoczony po przejęciu przez Oracle firmy Sun, oryginalnego twórcy środowiska Java.

Czytaj też: Groźna luka w Androidzie. Pozwala przejąć wiadomości SMS

Z najnowszych doniesień agencji Bloomberg wynika, że w trakcie toczącego się procesu przed amerykańskim sądem federalnym jedna z prawniczek Oracle przedstawiła dane, z których wynika, że od czasu powstania Androida, Google zarobił na tym systemie kilkadziesiąt miliardów dolarów.

"Spójrzmy na poziom komercji, z którym mamy tu do czynienia" - miała powiedzieć Annete Hurst sędziemu federalnemu po przedstawieniu danych dotyczących przychodów i zysków wygenerowanych przez mobilny system Google'a.

Google: To poufne informacje!

Informacje ujawnione przez prawniczkę Oracle poważnie zirytowały firmę z Mountain View. Według prawników Google'a, liczby te pochodzą z "poufnych wewnętrznych dokumentów finansów" i nigdy nie powinny być podawane do wiadomości publicznej.

Jednocześnie Google podkreśla, że ujawnione dane nie są zgodne z rzeczywistością. Prawnicy firmy dodali, że Google "nie informuje o przychodach i zyskach generowanych przez Androida w oderwaniu od przychodów i zysków generowanych przez całą spółkę. Te niepubliczne dane finansowe są niezwykle wrażliwe, a ich publiczne ujawnienie mogłoby w znaczny sposób zaszkodzić działalności firmy Google" - czytamy w oświadczeniu firmy.

System Android, który zadebiutował w 2008 roku, generuje dochody dla Google'a na dwa sposoby: za pośrednictwem reklam, które wyświetlane są użytkownikom smartfonów z Androidem oraz przychodów ze sklepu Google Play.

Konflikt sądowy pomiędzy Google i Oracle trwa od pięciu lat. Firma Larry'ego Ellisona żąda od giganta z Mountain View odszkodowania w wysokości 1 mld. dolarów.

Źródło: Bloomberg

Więcej o: