Sprawdź możliwości swojego smartfonu bez wiązania się na lata

Operatorzy komórkowi chwalą się zasięgiem i szybkością sieci, ale jak to działa naprawdę możemy sprawdzić dopiero w domu, po podpisaniu umowy. Dlatego warto wcześniej sprawdzić sieć, z której będziemy korzystali. Jak znaleźć ofertę, która nie zwiąże nas na lata?

Rynek usług telefonicznych ciągle się zmienia, a w prawdziwej dżungli ofert łatwo się zgubić - przegapić naprawdę atrakcyjną propozycję lub wybrać tę, która nie do końca spełnia nasze kryteria. Rośnie zasięg superszybkiego Internetu, ale czy w naszym domu lub pracy będziemy mogli z niego korzystać? Warto przetestować nowego dostawcę usług, najlepiej w pełnej opcji i bez zobowiązań.

Jak przetestować sieć i ofertę operatora komórkowego?

Każdy z operatorów komórkowych ma w swojej ofercie usługi na kartę i możemy skorzystać z tego rozwiązania, jeżeli chcemy sprawdzić zasięg i jakość naszego przyszłego dostawcy usług telefonicznych. Wystarczy, że kupimy starter z nowym numerem w sieci, z której usług chcemy korzystać. Niestety, wiąże się to z niedogodnością posiadania dwóch numerów telefonów i noszenia ich przy sobie. Dla wielu osób będzie to uciążliwe albo wręcz niemożliwe, z uwagi na brak drugiego urządzenia. Innym, wygodniejszym rozwiązaniem jest przeniesienie numeru, które możemy zrealizować praktycznie od ręki. Ciekawą propozycję dla przenoszących numer ma T-Mobile. Pozwala on na sprawdzenie sieci i usług bez wiązania się na lata umową za 10 złotych.

Przeniesienie numeru, teraz to proste

Dla wielu osób przeniesienie numeru do innego operatora komórkowego wydaje się skomplikowane. W praktyce można to zrobić z dnia na dzień, a nad całym procesem czuwa Urząd Komunikacji Elektronicznej. Dzięki temu zyskujemy gwarancję, że nasz numer trafi bezpiecznie i szybko do nowego dostawcy usług. Aby przenieść numer potrzebujemy tylko dwóch rzeczy – dowodu osobistego oraz informacji o dacie zakończenia umowy terminowej u operatora, z którego usług obecnie korzystamy. Najłatwiej udać się do sklepu wybranej sieci komórkowej i poprosić pracowników salonu o wsparcie. Pomogą dobrać ofertę i zadbają o cały proces przeniesienia numeru.

SmartfonSmartfon Carolyn Kaster (AP Photo/Carolyn Kaster, File)

Jaką ofertę wybrać?

Na kartę. Większość operatorów oferuje klientom różnego rodzaju pakiety - np. nielimitowane rozmowy i SMS-y wewnątrz sieci za w miarę niską kwotę. Jednak aby skorzystać z większego pakietu danych albo nielimitowanych rozmów i SMS-ów ze wszystkim sieciami komórkowymi i stacjonarnymi, trzeba już dużo więcej zapłacić. Jeżeli oczekujemy elastyczności, to dobrym rozwiązaniem jest oferta na kartę. Trzeba tylko pamiętać o cyklicznym doładowaniu konta.

Pamiętajmy, że oferty trzeba jednak porównywać zwracając uwagę na detale – na przykład w Orange 36GB Internetu możemy dostać za darmo o ile doładujemy konto kwotą 200 złotych. W ofercie T-Mobile na kartę bezpłatnie możemy korzystać z nielimitowanych SMSów do wszystkich sieci, a po doładowaniu za minimum 25 złotych otrzymujemy automatycznie 10 GB. Jeżeli potrzebujemy rozmów ze wszystkimi sieciami, to taki pakiet możemy aktywować za 25 złotych.

Abonament. Dzięki stałym miesięcznym opłatom pozwala operatorowi zaoferować lepszą cenę urządzenia na start lub większy pakiet usług. Tego typu oferty są często wybierane przez klientów, którzy dzięki temu otrzymują pakiet usług z telefonem. Ponieważ sytuacja na rynku telekomunikacyjnym zmieniła się wraz z jego nasyceniem, nowych klientów pozyskuje się teraz od konkurencji. Dzięki temu na rynku jest wiele ofert przygotowanych dla klientów przenoszących numer. Do tej pory przy podpisaniu umowy na 24 miesiące mogliśmy otrzymać zniżkę na abonament na kilka miesięcy, ale nie mieliśmy szansy sprawdzenia operatora przed podpisaniem umowy. Tymczasem T-Mobile wprowadził ostatnio taryfę, która umożliwia nielimitowane rozmowy (na wszystkie numery komórkowe i stacjonarne), nielimitowane SMSy i pakiet 100 GB Internetu w abonamencie za 10 złotych przy przeniesieniu numeru. Dodatkową zaletą oferty T-Mobile jest jej elastyczność, ponieważ możemy z niej w każdej chwili zrezygnować. Jest to idealne rozwiązanie, jeżeli chcemy przetestować zasięg i jakość usług operatora komórkowego na naszym smartfonie i numerze telefonu.

LG Wine Smart - smartfon z klapkąLG Wine Smart - smartfon z klapką Fot. Łukasz Józefowicz